| ancaanca2344 a întrebat:

Bună. Sunt fată, am 19 ani. Ideea e că mi-aș dori să lucrez undeva, însă aici intervin mai multe probleme la un loc si nu mă luați tare! E o situație foarte complicată, delicată și bulversată la mine. Deci sa incep cu inceputul. : De exemplu, pe ce e cu multă responsabilitate nu fac față mintal (calcule cu bani, să țin minte anumite lucruri, nu sunt rapidă, ci sunt foarte lentă și-n procesarea informațiilor și ar fi numai probleme plus că aș fi dată și afară că nu mă descurc). Acum nu-mi ziceți că fă și tu un efort că te vei descurca sau că e doar pana ma obișnuiesc, chiar nu e așa. Eu am niște probleme și mă cunosc foarte bine, plus că mi s-a zis și de la medic că nu pot face față cu responsabilitate de genul, deci vă rog vreau înțelegere. Doar ce e așa mai ușor, fără să fie de ținut minte mult deloc, in sens mai practic ca și curățenia, aranjat lucruri etc, pe asta mă pot descurca, doar că locuri de muncă de genul in zona mea la fel, nu se găsesc, eu stând intr-o pustietate de sat... Plus că mai am încă o grijă: eu având problemele astea, mi-e ca la început la un loc de muncă, dacă e să fac ceva greșeli și să nu fac ceva bine, pot fi trasă la răspundere pentru asta? Eu am și dosar de handicap pentru problemele de le am eu. Din punctul de vedere al dosarului de handicap mi s-ar înțelege motivele greșelilor sau tot la fel aș fi băgată pe daune? Nu am experiență in așa ceva. Tot ce-mi doresc e să mă pot pune și eu pe picioarele mele, să pot lucra undeva unde să se aiba răbdare cu mine, daca e să fac greșeli sa-mi fie înțelese motivele greșelilor (adică să fiu inteleasă că am unele probleme și că nu-s ca un om sănătos, iar dacă e să e sa greșesc cu ceva sau să fie probleme de început, să se înțeleagă că nu fac asta intenționat). Nu știu de unde să încep, am foarte multe nelămuriri cu asta, deci cine știe la ce mă refer, vă rog să mă lămurească și pe mine că sunt foarte bulversată. Vreau sa știu despre ce-i vorba, să nu am alte probleme mai ales stiindu-mi și condițiile de sănătate praf pe care le am. Ce rezolvare aș putea găsi în situația asta? Dacă nu m-am exprimat bine sau n-ati înțeles ceva din ce am vrut sa zic, va rog sa-mi ziceți. Chiar am nevoie de un sfat si cum sa rezolv situația asta...

51 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi la Primarie- Asistenta Sociala si vorbeste cu ei!
Ei au posibilitatea sa-ti gaseasca un loc de munca, pe masura gradului tau de handicap!

| Simpatic a răspuns:

"Eu am și dosar de handicap pentru problemele de le am eu. Din punctul de vedere al dosarului de handicap mi s ar înțelege motivele greșelilor sau tot la fel aș fi băgată pe daune?"

si cine ai vrea sa te angajeze sa lucrezi cu bani daca ai un handicap care iti afecteaza gandirea si/sau concentrarea (nu ai zis exact ce anume ) pentru care primesti si indemnizatie?

ai putea totusi sa lucrezi 6 ore pe zi (cu anumite conditii), dar este greu sa gasesti insa un loc de munca in cazul tau, nu imposibil, in functie de handicapul tau si forma lui (usor, accentuat etc)

daca nu ziceai de handicap ti-as fi recomandat sa mergi la cules de capsuni cu doamna alexandra si Cristina din acest topic : https://www.tpu.ro/......ste-acolo/

| ancaanca2344 explică (pentru Simpatic):

Gradul il am accentuat, iar ce am e întârziere mintală. Crezi că aș putea face ceva?

| Simpatic a răspuns (pentru ancaanca2344):

Mentionez ca exact nu stiu raportat la aceasta situatie, pentru ca handicapul pe parte psihica (ca si incadrare in grad handicap) impune niste limite, este greu sa te angajezi cu aceasta incadrare, dar ma gandesc ca nu este imposibil!
trebuie discutat cu cei de la Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului (D.G.A.S.P.C.) in orice caz acea autoritate unde se depun dosarele de handicap, pentru lamuriri privitor la situatia ta!

| ancaanca2344 explică (pentru Simpatic):

Pff, deci e mai complicat. Ideea e că mie mi s-a zis că pot lucra, doar că nu pe orice mai ales cu responsabilitate mare că nu fac față, si mi s-a zis iar că nici cu bani că i la fel un efort mare pentru mine și că nu am capacitatea unui om sănătos să fac față la calcule. Nu mi s-a spus însă nimic dacă am un program limită sau dacă pot lucra normal ( de lucrat cu limită 4- 6 ore sau sau normal 8 ore ). Îs doar anumite firme care angajează pe cei ca mine sau oriunde unde nu e cu responsabilitate mare m ar putea angaja?

| Lidia09 a răspuns (pentru ancaanca2344):

Îmi pare enorm de rău pentru cauza ta și îmi doresc să te pot ajuta și sper din suflet să găsești o soluție. Pot să-ți sugerez să te angajezi să ai grijă de vreun bătrân, dacă ai 19 ani ești voinică și plină de puteri, deci ai putea plus la asta că nu necesită calcule matematice sau ceva de genul. Găsești o bătrânică drăguță și o ajuți să-și satisfacă nevoile (la spălarea veselei, curat prin casă, prin gradină etc). Mult succeshappy

| Simpatic a răspuns (pentru ancaanca2344):

De gasit cu siguranta vei gasi nu te pacienta! persoanele cu dizabilitati stiu ca lucreaza cu un program usor mai redus decat 8 ore/zi! din cate stiu eu anumite persoane cu diazabilitati lucreaza 6 ore /zi!

| ancaanca2344 explică (pentru Simpatic):

Ideea e următoarea: eu sunt și intr o relație, iar el stă la mine, iar pentru amândoi ne e foarte greu doar el sa lucreze pe ici- pe acolo mai ales ca sunt si toate scumpe. Pensia mea e foarte mică, si cu nimic nu ne alegem. Dacă eram doar eu, era mai ok, așa suntem 2. Cum să fac să mi gasesc ceva ok mai ales sa avem și sa ne descurcăm? De aia ziceam ca vreau sa fiu pe picioarele mele ca să pot contribui și eu in relația noastră... E foarte aiurea situația, mai ales că uneori abia, abia avem și de mâncare să ne permitem și sunt foarte multe lipsuri... Ce pot face? Ce pot sa mi gasesc astfel încât să ne descurcăm amândoi?

| Simpatic a răspuns (pentru ancaanca2344):

Am inteles, inteleg ca iti este greu
cu siguranta o sa iti poti gasi ceva, sunt destule firme care anagajeaza si persoane cu dizabilitati sa stii! trebuie sa cauti si sa ai rabdare!

| Frank51 a răspuns:

Ai indemnizația de handicap, ai ajutor social( care îți face calitatea de asigurat ), deci te poți întreține minimal din bani publici, și ești și asigurata la sănătate.

Deocamdată sfatul meu e să nu te angajezi, așteaptă până se ivește o oportunitate care să se potrivească cu tine.

| ancaanca2344 explică (pentru Frank51):

N am decât indemnizația, atât. Altceva nu mai pot face, că am întrebat. Sunt alte incurcături la mijloc.

| Emma30555 a răspuns:

Munca fizica, curățenie, gradina, ai putea sa faci? Sa ajuți oamenii la treburile lor la sat sau la oraș contra cost.

| ancaanca2344 explică (pentru Emma30555):

Orașul e la 30 și ceva km de mine, iar prin sat nu cheamă nimeni și ca muncă la fel, fiecare e pe cont propriu. Dacă ar fi chemat era bine, dar nu cheamă nimeni că e și satul foarte mic unde stau eu. Și pe langa asta, nu s doar eu singură implicată în situația asta. Am pus întrebarea nu doar in numele meu, ci și al relației. Am o relație cu un băiat, el stă la mine, și ne descurcăm foarte greu. Avem și multe lipsuri, și ne e greu să ne descurcăm în doi in contextul in care toate sunt scumpe! Doar el lucrează și aș vrea și eu să contribui la relația noastră să ajut. Dacă eram eu singură m aș fi descurcat mai ok, insă fiind 2 ne e greu. De aia aș vrea sa mi gasesc și un serviciu, ceva, unde să fiu plătită cat de cat ok, nu mai puțin, adică ca ne putem descurca amândoi normal ca oricine. Handicapul ăsta mă încurcă destul de mult, dar in același timp nu vreau nici handicapul să l las să mă încurce când e vorba de noi doi fiindcă țin enorm la el... Deci: in același timp mi aș dori și ceva o idee de serviciu unde sa pot lucra normal si sa ma descurc, să fiu și plătită normal, nu mai puțin ca să ne putem descurca ca lumea, și dacă ar fi cazul să ne mutăm undeva cu chirie să mă pot descurca și eu să mențin plata chiriei, dar aici trebuie să fiu și înțeleasă și tratată cu răbdare in legătură și cu problema handicapului de l am eu de mă afectează, dar in același timp sa-mi fie înțeleasă răzbaterea și efortul pentru relație in sensul să nu las prea mult nici handicapul ăsta să mă împiedice să fac asta pentru noi doi. Intr un cuvânt: știu pe ce nu mă descurc și știu cum și pe ce ma afectează handicapul, dar in același timp nu vreau nici sa l las sa mi dicteze viața să fie asta o problemă. Adică să mă descurc ca oricine la un serviciu sau pe ceva unde știu că pot face eu față. Există așa ceva? O idee pentru asta ai? Nu stiu dacă m-am exprimat ok ca sa intelegi la ce mă refer, dar sper ca e ok. Daca nu ai inteles la ce ma refer te rog sa mi spui... In alt fel chiar nu știu cum sa explic intenția mea.

| Emma30555 a răspuns (pentru ancaanca2344):

Trebuie sa începi sa cauți joburi. Dacă nu te deranjează și poți munci fizic, ai forță și energie poți cauta pe curățenie, sunt firme cu specific dar și persoane fizice, oameni care te pot plăti, eu am un prieten care plătește 300 lei la curățenie, are o garsoniera, dacă ai avea clienți ai putea face ceva bănuți în timpul liber, poți încerca bucătărie spălat vase, gătit, ambalat produse. Vorbește cu lumea pe care o cunoști, poate au ei o idee sau sa te îndrume către cineva dacă ar fi un job disponibil.

| timidu89 a răspuns:

Iei pensie 1281 lei sau mai puțin? Din ce știu eu nu poți munci mai mult de 4 ore, greșesc? Eu am gradul 2 și parca nu am drept la muncă.

| ancaanca2344 explică (pentru timidu89):

Mai puțin iau foarte puțin, decât indemnizația o am, atât.

| timidu89 a răspuns (pentru ancaanca2344):

Nasol atunci, din ce spui nici nu prea poti munci... Oare ai putea avea grija de un copil sau o pisica/câine? E doar o idee, tu știi ce poți face mai bine. Mie și 1281 mi se pare puțin, cred ca iei 600 tu

| ancaanca2344 explică (pentru timidu89):

300 și ceva am. De unde 600?

| ancaanca2344 explică (pentru timidu89):

Cu 600 era bine, plus că sunt și intr o relație, iar pentru 2 e foarte puțină pensia mea. Intelegi acum de ce chiar imi și doresc sa lucrez? E foarte puțin ce am eu și mi e greu să ne descurcăm cu ce avem...

| ancaanca2344 explică (pentru timidu89):

De aia te întrebam dacă pot găsi ceva mai bun... Intrebarea mea postată nu era doar pentru mine, ci și cu intenția la relație. E greu să ne descurcăm in 2 și de aia vreau sa fiu si eu pe picioarele mele să nu fie doar el nevoit să lucreze pe ici - pe colo. Repet, ce pensia mea e foarte mică, iar pentru 2 e foarte puțin in contextul in care toate sunt foarte scumpe! Ce altceva aș putea face? Fac eforturile astea pentru amândoi...

| timidu89 a răspuns (pentru ancaanca2344):

Eu iau 400+200, e diferit la tine înseamnă. Trebuia sa ai și pensie, nu știu cum de nu ai

| ancaanca2344 explică (pentru timidu89):

Da, e și diferit, normal. Dar ce sa fac ca să ne descurcăm amândoi? Eu să nu lucrez, sunt foarte lipsuri, abia ne descurcăm... E nevoie sa ajut și eu. Ce sa fac? Vreo idee? M am gândit din toate părțile și nu știu ce sa mai fac

| ancaanca2344 explică (pentru ancaanca2344):

Dă m ceva o idee dacă știi te rog

| timidu89 a răspuns (pentru ancaanca2344):

Da, normal ca înțeleg. Eu iau peste 2000 cu tot, și tot ma descurc greu. E greu de tot cu așa scumpiri sa o duci bine

| timidu89 a răspuns (pentru ancaanca2344):

O vecina are grija de un bătrân, are pensie mica și nu se descurca. Are 70 și ceva de ani, diabet, ia mai mult de 1281. Din ce zona ești?

| timidu89 a răspuns (pentru ancaanca2344):

Sa împărți pliante. Stai departe de oraș?

| ancaanca2344 explică (pentru timidu89):

La vreo 35 de km

| blairelovesmusic a răspuns:

Si eu ma aflu intr-o situatie similara, am aproape 20 de ani si nu ma pot descurca nicaieri, si eu am dosar de handicap deci stiu prin ce treci. Sfatul meu este sa nu te angajezi inca. Sau ai putea sa te angajezi la un job usor, sa faci curatenie undeva de exemplu, cum ai mentionat si tu in intrebare. Cauta pe internet "meserii usoare", poate gasesti niste exemple. Imi pare rau pentru tine.

| ancaanca2344 explică (pentru blairelovesmusic):

Ce grad de handicap și ce handicap ai dacă nu te superi că intreb?

| KovacsB a răspuns:

Iti faci prea multe griji pentru nimic.
Ar trebui sa interactionezi mai mult cu cei din jur si o sa iti dai seama ca altii au probleme mult mai mari si nici macar nu sunt constienti de asta.

| ancaanca2344 explică (pentru KovacsB):

Dacă ai fi in situația mea, m ai intelege.

| Mihai0101 a răspuns:

Cel putin incearca sa-ti controlezi emotile si temerile pe care le ai.Sunt convins ca vei gasi un loc de munca unde te vor intelege.De exemplu stiu un caz cu doar opt clase dar a primit-o la un magazin aranjeaza marfa pe raft nici macar nu cunoaste bani si a fost angajata.Eu cred ca poti reusi dar esti intr-un blocaj o perioada anxioasa depresiva cumva la schimbarile de anotimpuri starile astea devin mai pronuntate in special primavara si toamna multa lume are probleme.

| ancaanca2344 explică (pentru Mihai0101):

Eu sunt așa de când m-am născut, de ani de zile, nu e vorba doar de anxietate. Dacă era doar anxietate era bine, dar nu e vorba doar de asta. Am și menționat că am un handicap care mi afectează gândirea, anxietatea nu e handicap... La mine e vorba de ceva delicat, dar nu vreau să vorbesc despre asta aici.

| Mihai0101 a răspuns (pentru Mihai0101):

Te inteleg ca ai unele probleme dar trebuie sa incerci sa ai o gandire pozitiva te va ajuta sa faci fata provocarilor stiu la tara e foarte greu cu locurile de munca

| ancaanca2344 explică (pentru Mihai0101):

Nu mă plâng si nu sunt negativistă, nu știu ce ai inteles tu, doar că e nevoie si sa știu anumite lucruri despre asta, sa stiu la ce sa ma aștept. Mă gândeam că poate e și cineva pe aici care are experiență in asa ceva așa, mi ar putea explica cum stă treaba sau la fel să mai fie cineva în situatie ca a mea. Forumul e plin cu oameni care ajută cu explicații la intrebări și dau idei.

| LisaJulie a răspuns:

Nu îți face griji pentru ca în ziua de azi toți adolescenții au anxietate! După părerea mea o slujba este cea mai buna modalitate sa reușești sa te maturizezi! Încearcă sa vizi ceva la o taraba intr-un mall sau la un magazin!

| ancaanca2344 explică (pentru LisaJulie):

Am spus ca nu mă descurc cu bani. Orice, fără respinsabilitate mintală și bani sau vânzări. Altă idee ai?

| LisaJulie a răspuns (pentru LisaJulie):

Sunt firme care cauta persoane tinere sa apară în reclame! Te-ai descurca în fața camerei?

| ancaanca2344 explică (pentru LisaJulie):

Am menționat doar că am un handicap care mi afectează gândirea și ma incurca când e vorba de orice responsabilitate mintală. Adică nu fac față. Ce altă idee ai? Și eu nu s ca orice adolescent cum ai zis o tu mai sus, ci am și un handicap. Ia asta in considerare.

| LisaJulie a răspuns (pentru ancaanca2344):

Dar copii mici de 9, 10 și 11 ani apar în reclame și sunt plătiți pentru asta chiar bine

| LisaJulie a răspuns (pentru ancaanca2344):

Ai terminat un liceu sau o profesionala?

| Simpatic a răspuns (pentru ancaanca2344):

Draga mea daca ai schizofrenie, nu te va angaja nimeni din pacate!

| ancaanca2344 explică (pentru Simpatic):

Nu am schizofrenie, nu e vorba de asta.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Daca continui in locuri de munca de genul :
Incearca sa lucrezi cu chestii ajutatoare : calculator (De calcul ), caiet de notite - pentru tinut minte, invață dupa fiecare actiune facută si capată experiența incat sa poți sa te misti repede.

Incearcă locuri de munca care nu necesită judecata proprie, care au o schemă si se lucreaza dupa ea, mecanic.( memorezi cum si practici, cauta-le pe cele mai bune! - baftă).

| norisorulpufos a răspuns:

Acolo in sat nu prea știu ce ai putea găsi de muncă.
Dar din câte văd te stresezi mai mult decât e cazul.
Nu te va trage nimeni la răspundere in general, ai nevoie in primul rând de un angajator intelegator si de mai multa incredere in tine.
Nu trebuie să explici celui care te angajează chiar toate detaliile.
Spune-i scurt că o să te descurci dacă va fi intelegator.
Si apoi el te va evalua si va lua decizia dacă te poate tine sau nu.
Eu stiu pe un baiat in Bistrita care are handicap si un patron l-a angajat cu salariu ce nu ar fi visat vreodată.

| ancaanca2344 explică (pentru norisorulpufos):

Nu e vorba doar de stres, doar că sunt și probleme cu banii că n avem, și asta nu e ok. Ai mei nu prea au cu ce să mă ajute, iar pensia ce o iau pentru problemele mele e micuță. Aș vrea și sa lucrez, sa fiu pe picioarele mele... Daca ai fi în situația mea ai intelege la ce mă refer. Așa nu mă aștept la prea mult...

| norisorulpufos a răspuns (pentru ancaanca2344):

Nu știu cum să te ajut.
Lasă și tu un număr de cont ceva.
Măcar să-ți facem o donație.
Și ai incredere in tine că vei reuși, asta e cel mai important.

| ancaanca2344 explică (pentru norisorulpufos):

Nu imi doresc donații. Am pus întrebarea ca să pot găsi măcar un sfat de la cineva care știe despre ce i vorba și cunoaște in situația asta. Fiecare le are pe ale lui pana la urmă... Nu vreau să pară ca ma plâng sau ceva

| norisorulpufos a răspuns (pentru ancaanca2344):

Eu stiu că in orase se vor gasi locuri de munca chiar in situatia ta.
Acolo in sat va trebui să suporti frustrarile lipsei de bani.
Dacă totusi poti trai la limita saraciei si esti multumita inseamna ca esti o persoana puternica.
Sunt si persoane care lucreaza de acasa si trimit prin curier.

| norisorulpufos a răspuns:

Sătulul nu-l ințelege pe cel flămând.
Asa că nouă, celor rasfățați cu toate delicatesele din supermarket ne e greu să intelegem situatia ta neverosimila de lipsă de bani si neputinta.
Pare o intâmplare de pe altă planetă.
Din partea mea ai toată compătimirea si părerea de rău că nu pot ajuta măcar cu un sfat cât de mic dar folositor.

| ROXYRY a răspuns:

Buna, te pot ajuta daca te pricepi sau vrei sa incerci cu comenzi de produse online, iti poti face un cont si promovezi produse pe Facebook sau tiktok
este vorba de un site/ aplicatie italiana care are produse de curatenie, parfumuri, produse cosmetice, daca iti gasesti clienti care sa cumpere produsele cu castigi comisioane de la produse, plus ca vei castiga si 50 % din pretul produsului pe care il vinzi, pentru detalii mesaj...