| anonim_4396 a întrebat:

Voi ce parere aveti despre legea aia tampita in legatura cu internetul? Vreau cat mai multe raspunsuri.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acordul comercial împotriva contrafacerii (ACTA) este un tratat comercial propus ca răspuns la „creșterea globală a comerțului cu bunuri contrafăcute și lucrări protejate de drepturi de autor".
Domeniul de aplicare al ACTA este larg, și include contrafacerea bunurilor fizice cît și „distribuirea prin internet și tehnologia informației". ( sursa http://ro.wikipedia.org/wiki/Acordul_comercial_%C3%AEmpotriva_contrafacerii )

Asta inseamna ca s-ar putea ca toate retelele de socializare ( inclusiv facebook) sa fie dizolvate. Wikipedia si alte cateva site-uri au protestat si se fac multe petitii online impotriva ACTA.
Normal ca nu sunt de acord, pentru ca ar trebui sa platesc pentru ceva ce pana acum a fost gratis ( ex : descarcarea de filme, muzica )
Romania inca nu a semnat; sa speram ca nu o va face...

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu numai in Romania va fi aplicata ci si in restul tarilor din lumea asta. Eu le dau dreptate pe o parte pentru ca producatorii pierd multi bani din cauza descarcarilor ilegale dar partea rea e ca vor avea de suferit populatia si mariile companii de internet care sigur vor depune contestatie ca sa revina treburile la normalitate.

| IngerulSiDraculTau a răspuns:

Pi nu sunt de acord la fel ca si multe alte legi din tara asta dar...asta este!

| Mikami a răspuns:

Dictatura ...afla tot despre noi asa pot sa ne controleze mai bine fmm de conducere

| ingerashingerash a răspuns:

Ca e o lege jalnika si nici k m-ar interesa de ea