| Florian80 a întrebat:

Buna.
Am cumparat de curand o icoana pictata pe sticla -marime medie si dupa achizitie am descoperit ca pe sticla e trecut anul 1864.Deci are peste 150 ani.Cat credeti ca ar valora? Ms

15 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu cu cît ai cumparat icoana daca stii ca sunt foarte scumpe, sigur cel care a vindut o fiind in varsta numai stia el la ce preturi se vind si i ai dat tu cît ai vrut pe ea si acum cauti sa o vinzi

| Florian80 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu raspund la intrebari impertinente si la oameni evident rau voitori!

| Hammurabi a răspuns (pentru Florian80):

De ce e impertinentă întrebarea lui? Doar ai scris-o la Afaceri & Financiar?
Altfel postai la Artă & Cultură.
laughing

| Florian80 explică (pentru Hammurabi):

Abtine-te!?

| Arakiss a răspuns (pentru Hammurabi):

rolling on the floor

| dullcat a răspuns:

Buna.Cred ca nimeni de pe aici nu iti poate da raspunsul corect. Cel mai intelept ar fi sa mergi la cineva autorizat care face astfel de evaluari. De curiozitate, de unde ai cumparat-o, vreun magazin de vechituri?

| Florian80 explică (pentru dullcat):

Am.cumparat o de la o pers in varsta ce o avea acasa de cateva generatii.

| dullcat a răspuns (pentru Florian80):

Interesant.Atunci chiar ar putea fi autentica. Ma gandesc ca fie poti merge la cineva autorizat, fie intreba la o biserica sau manastire, cei de acolo sigur cunosc specialisti in acest domeniu.

| Florian80 explică (pentru dullcat):

Ms.frumos de raspuns.Nu as vrea sa o vand pentru ca evident e o valoare + si arata foarte frumos. Icoana o reprezinta pe Fecioara Maria indurerata -si aceste icoane sunt o raritate-mai.ales la.asa o vechime.

| dullcat a răspuns (pentru Florian80):

Inteleg. Foarte frumos! Sper sa reziste inca 100 de ani de acum incolo. Poate ar trebui totusi luata legatura cu cineva care se pricepe, nu neaparat pentru a-i afla valoarea in lei, ci pentru sfaturi despre cum sa fie pastrata si conservata cat mai bine pe viitor.

| Florian80 explică (pentru dullcat):

Ms.foarte frumos pentru tot ce mi ai.scris!

| dullcat a răspuns (pentru Florian80):

Cu drag.Numai bine!

| Florian80 explică (pentru dullcat):

Ms pentru tot si de friend accept.am incercat sa ti scriu acolo dar pentru ca am statut de junior ...nu ma lasa.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Doneaza-o la un muzeu. Și daca nu vrei sa o donezi ci sa o vinzi ei sunt dispuși să o plătească daca merita.