| Anonim420420 a întrebat:

Buna ziua! Am un cont de economii La Banca Transilvania.
Anul trecut am obtinut din dobanzi 1500 lei.
Pe fisa de istoric a dobanzilor scrie ca am fost impozitat cu 150 de lei "retinut la sursa"
Mai trebuie sa completez cumva declaratie pentru anaf? Presupun ca este direct retinut. Lunar eu fac cam 220 de lei, si primesc in cont de fapt 200. Multumesc

Răspuns Câştigător
| eliancodrut a răspuns:

Indiferent de suma, nu trebuie sa declari nimic. Problema cu 6 salarii se refera la altceva: venituri obtinute si care nu au fost impozitate la sursa.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu mai trebuie sa declari nimic, avand in vedere ca retinerea impozitului de 10% este la sursa banca declara si vireaza impozitul la bugetul de stat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Având în vedere că e sub 6 salarii minime nu trebuie sa mai declari nimic.