| Aero_2277 a întrebat:

Cum functioneaza o casa de amanet care amaneteaza bijuterii? Dati-mi toate detaliile, va rog. Ce este mai degraba o casa de amanet? Cum se procedeaza? Desi pare penibil ca va intreb, insa niciodata nu m-a interesat subiectul acesta si nu am intrebat pe nimeni, unii zic ca nu se pricep, dar pe mine ma intereseaza absolut toate detaliile. Ce stiu este doar faci un imprumut de x lei si ca garantie dai nu stiu cate grame de aur sau telefoane mobile etc, si daca nu ai bani sa ii dai inapoi acel bun al tau ramane la ei.Multumesc!

8 răspunsuri:
| Aero_2277 explică:

Nu vreau sa amanetez nimic, din contra vreau sa dechid pe viitor o casa de amanet in Romania. E destul de profitabil daca sunt multi prosti.Sincer e cel mai profitabil pe timp de criza.

| IonutM22 a răspuns (pentru Aero_2277):

In lumea ta numa prostii apeleaza la amanet.ce-mi da sadisfactie ii ca n-o sa ai niciodata o casa de amanet cu foamea ce-o ai in mate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M&m @/ Nu vei putea sa deschizi tu o casa de amanet, in veci. Motivul este simplu, nu faci parte din sistem. Pt a avea o casa de amanet ori esti din mafia locala ori cotizezi la ea!
Cei care apeleaza la amanet nu sint prosti ci doar nevoiasi. Te sfatuiesc sa nu te bucuri de necazul lor, miine poate fi rindul tau!
Prosti sint cei care ne conduc...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Nu vreau sa amanetez nimic, din contra vreau sa dechid pe viitor o casa de amanet in Romania. E destul de profitabil daca sunt multi prosti.Sincer e cel mai profitabil pe timp de criza" da ce mentalitate de taran ai...si tu vrei sa deschizi un amanet? pai sa ma duc la un amanet si sa dau peste un meltean de-al de tine pai iti rup capul... taraneeeeeeeee

| Umbra_9400 a răspuns:

Amanetul este cea mai mare prostie la care poti apela in criza de bani, amanet + poker => om pierdut. Este extrem de simplu sistemul Exemplu: te prezinti cu bunuri (bijuterii, electronice) in valoare de 5000ron, ei iti ofera jumatate din cat valoreaza respectivele obiecte 2500ron... si iti stabilesc un interval de timp in care daca te intorci cu suma de 2500ron + dobanda in intervalul de timp stabilit iti recuperezi bunurile lasate gaj. Nu sfatuiesc nimanui sa apeleze la un astfel de magazin.

| IonutM22 a răspuns (pentru Umbra_9400):

Nu ne intereseaza durerile tale.amanetu`ii cea mai buna solutie cand esti in criza de bani. amanetu ii tiganie daca esti un terminat care traieste de pa o zi pa alta, si-si joaca viata la poker, masinute. sfatuiesc pe toata lumea sa apeleze la amanet cu cap!

| ciptes a răspuns:

Dai aur la amanet si ei iti dau tie jumatate de pret si cand te intorci cu banii iti ia si dobanda. In cazul in care nu te mai intorci cu banii atunci ei pot sa revanda aurul tau la altcineva sau la bijuterii ca oricum il vand mai scump. Normal ai putea sa mergi tu la bijuterii sa il vinzi dar la amanet te duci sa il bagi ca sa il recuperezi nu sa il pierzi de tot.