| adiidk a întrebat:

Hey, am o bancnota dar nu stiu ce valoare are in Romania. Pe ea scrie doar chineza, stie cineva cum as putea afla valoarea ei?

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Având în vedere că cea mai valoroasă bancnotă în circulație în China este bancnota de 100 yuani care valorează cam 60 de lei, nu te aștepta să te îmbogățești.

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

De ce n-ai pus si o poza cu Imgur? Poate ca este o moneda aniversara si are o valoare!

| darrio2007 a răspuns (pentru Salontanul):

Moneda aia de care spui este o bancnotă.

| Salontanul a răspuns (pentru darrio2007):

Mai omule! Am o varsta care-mi spune ca stiu multe. Te rog nu ma invata! Citeste in DEX: MONÉDĂ, monede, s. f. Ban de metal (rar de hârtie) care are sau a avut curs legal pe teritoriul unui stat. Si cand zici "care-i moneda unui stat?" este corect? Sau zici "Care-i bancnota unui stat?".

| darrio2007 a răspuns (pentru Salontanul):

Si eu la fel, referitor la varsta. Bancnota( nota bancara) e bancnota iar moneda e moneda.

| Salontanul a răspuns (pentru darrio2007):

Si cand zici "moneda statului" te referi numai la cele de metal?

| darrio2007 a răspuns (pentru Salontanul):

Observi si tu ca te referi la ceva general. Că nu ai fi pus in ghilimele.

| Salontanul a răspuns (pentru darrio2007):

Se pare ca nu te convinge nici DEX-ul, nici eu. Asta este! Scrii raspunsuri ca sa te afli in treaba. Eu n-am chef de asa ceva. Asa ca am incheiat.

| darrio2007 a răspuns (pentru Salontanul):

Si eu,

| Andreeush a răspuns:

Intreaba pe cineva de la schimb valutar.