| Muclees a întrebat:

Hey,
Cum functioneaza lucrurile la amanet? Primesc si pietre valoroare sau doar aur si argint? Si daca puteti sa-mi spuneti cam cati bani mi-ar da.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de politica fiecarei case de amanet.
De obicei pentru metale si pietre pretioase se acord ca imprumut o suma reprezentand cca 70% din valoarea acestora.
Pentru a putea amaneta trebuie sa ai varsta de 18 ani impliniti, se incheie un contract de amanet si persoanele sub aceasta varsta nu au capacitate de exercitiu deplina, conform Codului civil, citez:
"  ART.37.Noţiune
  Capacitatea de exerciţiu este aptitudinea persoanei de a încheia singură acte juridice civile.
  ART.38. Începutul capacităţii de exerciţiu
  (1) Capacitatea de exerciţiu deplină începe la data când persoana devine majoră.
  (2) Persoana devine majoră la împlinirea vârstei de 18 ani."

| ɹαℓυ a răspuns:

Sunt unele case de amanet care primesc si pietre pretioase. Cel mai bine ar fi sa intrebi la una si acolo iti va spune si pretul exact. Numai bine!

| Muclees explică:

Si trebuie sa ai neaparat 18 ani? Iar daca spui ca ai iti cere buletin? Si daca nu ai buletic nu ti le amateaza?

| ɹαℓυ a răspuns (pentru Muclees):

Da, trebuie sa ai 18 ani sau sa mergi cu un adult. De obicei te intreaba cati ani ai si iti cere buletinul. Dar acum depinde de persoana. Daca vede ca esti mai dezvoltat e posibil sa nu intrebe de varsta.