| LanguageMaster a întrebat:

Merită să faci depozite bancare de milioane de euro la marile bănci din România?

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In idea in care le pastrezi in siguranta. Partea proasta este ca nu le poti face mai mari de 150 mii Eu. Pana la acea suma sunt garantate din fondul de garantare bancara ( https://bit.ly/39gX5xZ ). Ce depaseste, daca banca da faliment, este pe spinarea ta. Poti sa puii banii in conturi la mai multe banci si pe numele altor persoane in care ai incredere. Cat despre dobanda, este execrabil de mica dar compenseaza cu inflatia. Euro tot creste.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Salontanul):

Stai linistit ca nicic aia 100.000 nu sunt garantati in realitate,
fondul fiind de 100 mil, ar ajunge la doar 1000 de persoane, si oamenii au in banci mult mai multi bani. laughing

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Fiecare banca este obligata sa aiba un fond de garantare de o anumita cantitate de bani. Banca Nationala verifica si blocheaza acele sume. Din fondul de garantare se asiguta tot ce se intampla. Doar nu dau faliment toate bancile o data! Cate banci ai vazut dand faliment in Romania. Cateva banci au avut probleme si au fost preluate de alte banco Exemplu banca BancPost a fost preluata de Banca Transilvania. Nimeni nu a pierdut nimic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Salontanul):

Banca transilvania dadea faliment daca nu cerea si nu era ajutata de alte banci in 2008.
fondul total de garantare, pentru toate bancile impreuna, este de 100 mil euro. adica cate 10000 euro pentru 10000 persoane de exemplu.
eu can fac o investitie cau garatari mult mai mari, de exemplu in titluri de stat ai garanatia tutoror terenurilor si activelor/firmele detinute de stat, acolo nu ai cum sa pierzi si ai dobanzi de 4-5%

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing Greşit! Alea sunt zvonuri. Banca Transilvania a fost votată „The Most Trusted Brand 2014" – Categoria Bănci - în cadrul studiului Reader’s Digest. Studiul are o tradiție de 14 ani și este realizat în 12 țări din Europa. Banca Transilvania și-a consolidat locul al treilea în topul celor mai mari bănci din Romania;
Banca Transilvania este instituția financiară care nu a cunoscut pierderea în criză. A înregistrat în 2013 rezultate financiare în creștere față de anul precedent.
https://economie.hotnews.ro/......de-lei.htm

| anonim_4396 a răspuns (pentru Salontanul):

Ca a crescut dupa stiu, doar am actiuni la ea laughing
dar daca nu era ajutata atunci intra in faliment.
multe banci folosesc cam toata din acea limita de creditare. la o banca cand o persoana depune 100 de lei, banca are voie legat sa imprumute 1000 de lei pe baza acelor 100, practic, de zece ori mai mult decat are. si asta poate duce la probleme, momentan in Romania bancile au imprumutat doar de 5 ori mai mult decat au depuneri, asa ca nu prea mai sunt riscuri de faliment pentru bancile mari, sunt stabile. am actiuni si la tlv in mare parte, dar si la brd in proportii mai mici happy

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi-emi place incapatanarea la voi tinerii dar sa o aveti cand sunt lucruri bune. Cand nu stii, nu te baga. Uite: https://economie.hotnews.ro/......i-2008.htm
Asa ca nu stiu ce actiuni ai dar banca n-a avut probleme in 2008.
Uite si raportul anual: https://www.bancatransilvania.ro/uploads/raport_anual_2008_catre_cnvm.pdf

| gabicoo a răspuns:

Dacă ai milioane de euro fugi unde vezi cu ochii din Românica!
Știi tu: "Fie pâinea cât de rea/ Chiar aici în țara ta/Tot ți-o fură careva!"

| suntserios a răspuns (pentru gabicoo):

Daca ai milioane de euro facute in Romania sigur nu fugi de aici ca altfel nu mai ai sansa sa faci alte milioane

| siriusblack98 a răspuns:

Nu mane nu merită, milioanele de euro cel mai bine se păstrează sub pat.