| Desh a întrebat:

Salut TPU! Îmi poate spune cineva dacă când comanzi ceva online va veni curierul la ușa ta sau îți va lăsa pur și simplu pachetul?

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde unde stai, daca ai platit anticipat sau nu etc.
La mine ma suna inainte de sosire si ies la srada pentru preluarea coletului.
Insa anul trecut am fost intr-o alta tara, unde comanda platita anticipat s-a pus langa usa apartamentului, a doua zi dupa comanda. Coletul a stat acolo inca o zi, pana am ajuns inapoi dintr-o excursie, fara sa se atinga cineva de el.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-ti lasa curierul nimic la usa, ca-i risc sa tis e fure pachetul sia tunci intra el la belea.
Nu esti acasa, nu-ti lasa nici un pachet.
Iti lasa o hartie samergi la posta sa-l ridici.

suntserios
| suntserios a răspuns:

"sau îți va lăsa pur și simplu pachetul?"

unde sa il lase pur si simplu?

| mihai69 a răspuns:

Depinde ce metodă de livrare alegi.

| Desh explică (pentru mihai69):

Eu am căutat produsul online, am apăsat pe"adaugă în coș '' și mi-a scris că comanda a fost trimisă.

| mihai69 a răspuns (pentru Desh):

Nu știu pe ce s@it ai făcut tu comanda, dar niciodată nu am întâlnit situația de a fi trimisă (cum? unde?) o comandă imediat după ce apeși pe [adaugă în coș].
Trebuie musai să alegi tipul livrării (curier, poștă), al plății (online, ramburs) și adresa de livrare (locker sau adresă fizică). Dacă livrarea se face cu poșta, de obicei primești un aviz și mergi după pachet la oficiul poștal de care aparții. Dacă alegi prin curier, vine la adresă (acasă, serviciu etc.) și dă pachetul; dacă nu ești găsit la adresă încearcă încă odată să facă livrarea, apoi pachetul mai poate fi luat doar de la sediul lor (sau de la un locker - cel mai apropiat de adresa de livrare; există cel puțin o firmă de curierat în Ro care face asta). Daca alegi locker, pachetul e depus acolo și te așteaptă cca două zile.

| mi25 a răspuns:

Firmele de curierat - in cvasimajoritatea lor au servicii "door to door") din usa in usa.
Mie, toate comenzile mi-au fost aduse la usa. Inainte de asta m-au sunat. S-a intamplat si sa nu ma sune de cateva ori.
Nu, pachetul se inmaneaza. Daca nu esti acasa mai incearca odata, apoi iti lasa aviz sa te prezinti la sediul lor.
Daca sunt plecat de acasa, stabilesc cu curierul sa mi-l aduca la munca.

Răspuns utilizator avertizat
| LordCristobal a răspuns:

Depinde de cum alegi sa iti fie livrata comanda.
Daca alegi prin curier, curierul te va suna cand ajunge in zona ca sa iti dea comanda in mana.
Daca alegi prin easybox comanda iti vine la un centru de colectare easybox aferent zonei tale.
Vei primi SMS cand comanda a ajuns la easybox si un cod ca sa iti deschizi boxa unde e livrata comanda ta.

| 120bulevard a răspuns:

In Romania prima data inainte de sosirea comenzii te va anunta telefonic un curier ca este pe drum si ajunge in X minute la locatia ta, tu va trebui sa iesi afara, sa astepti masina de curierat ca apoi sa ridici coletul si eventual sa faci plata in cash daca ai optat pentru optiunea de ramburs la curier, daca ai facut plata cu card trebuie sa ridici coletul fara sa platesti nimic.

| ReignForest a răspuns:

Eu primesc mesaj ca coletul va fi livrat azi intre orele x si y si cand ajunge ma suna(ultimul nu a mai sunat) si vine la usa, deschid si plătesc

| Zxcv6 a răspuns:

Te suna curierul si trebuie sa iesi dupa comanda

| PresedintePiatra a răspuns:

Mie nu mi-a venit laptele comandat deci cred ca nici la tine.

| Desh explică (pentru PresedintePiatra):

Ar trebui să scrie timpul în care va fi livrat