| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva concret daca de exemplu; cineva a terminat o postliceala de asistenta medicală poate sa profeseze in spital de stat, fara diploma de bacalaureat? Adica la privat la clinici, cabinete de stomatologie, laboratoare de analize etc nu trebuie neaparat diploma de bac decat daca angajatorul o cere, ci trebuie doar aceea de asistent medical, stiu. Dar daca stie cineva personal sau din auzite daca la spitale de stat sunt asistente med. care isi exercita meseria fară diploma de bac, numai cu aceea de asistent medical de postliceala? Va rog, mersi anticipat.

Răspuns Câştigător
| vmalex21 a răspuns:

Eu cunosc pe cineva care a fost angajata si fara diploma de Bacalaureat la un spital orasenesc ca asistenta debutanta.

3 răspunsuri:
| vmalex21 a răspuns:

Trebuie sa devii membra a Ordinului Asistentilor Medicali si Moaselor iar acolo e forte posibil sa iti ceara diploma de Bacalaureat la inscriere.Cel mai bine e sa dai un telefon la filiala judeteana si sa intrebi.

| aaanamariaaa a răspuns (pentru vmalex21):

Este membru la OAMR, cand a depus dosarul pentru eliberarea certificatului de membru nu i-au cerut diploma de bac, decat diploma de 12 clase ca a absolvit liceul, deci cu acest certificat este autorizată să lucreze ( de asta am si mentionat despre faptul că stiu ca se pot angaja asistentei medicali in institutii private clinici, laboratoare etc), noi am fi vrut sa stim despre faptul daca la Spitalele de Stat, daca stie cineva ( prin rude, prieteni, net poate) care au facut postliceale si s au angajatorul in spital ( de stat) si fara sa le ceara diploma de bacalaureat, numai diploma de asistent si avizul anual de libera practica. Sper ca totusi sa ne raspunda cineva daca stie, mersi de raspuns?

| katapevall a răspuns (pentru aaanamariaaa):

Nu este posibil la stat

| vmalex21 a răspuns (pentru aaanamariaaa):

Eu cunosc pe cineva care a fost angajata si fara diploma de Bacalaureat la un spital orasenesc ca asistenta debutanta.