| CracanelTrasPrintrunInel a întrebat:

Daca as da cateva pufuri de parfum intr-o carte, credeti ca s-ar pastra dea lungul anilor mirosul?

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ani sau zeci de ani nu s-ar putea pastra ci doar cateva luni de zile, in functie de consistenta acelui parfum
hartia parfumata este altceva
insa conteaza unde tin acea carte daca este intr-un mediu la temperatura ambientala va rezista mai mult, daca pe aceeasi carte careia i-am aplicat parfum, o tin intr-un mediu la 35 grade Celsius este altceva, pentru ca parfumul isi va pierde repede din miros in acest al doilea caz
Nu in ultimul rand depinde de cantitatea aplicata, una este un mic puf, alta este sa torni intr-o carte 50 de ml de parfum happy

| siriusblack98 a răspuns:

Nu, nu s-ar pastra 100% sigur. Unele carti ce au pagini parfumate, respectivul miros se pastreaza in decursul anilor deoarece hartia in sine are in compozitia sa apa de parfum. Nu o sa fie acelasi efect doar daca dai tu cateva pufuri pe suprafata paginilor chiar daca tipul de hartie " suge " parfumul.

| ILoveBlackCats a răspuns:

Depinde si de parfum, dar daca este de calitate, in sensul ca tine mult, nu vad de ce nu s-ar pastra.

| ___XxwR a răspuns:

Nu, mirosul parfumului nu se va păstra de-a lungul anilor într-o carte dacă doar aplici câteva pufuri de parfum în ea.