| eanadandre a întrebat:

De ce credeti ca românii au inlăturat comunismul?

8 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Căderea comunismului, la noi și în celelalte țări socialiste, a fost hotărâtă în alte cercuri de putere.
Revolutia din decembrie 1989 nu a fost altceva decât o lovitură de stat care să legitimeze preluarea puterii de către eșalonul secund al securității și PCR. Păcat de cei care au murit atunci fără să știe că sunt victimele unei diversiuni.

| mastadont a răspuns:

Pentru că orice popor are nevoie de libertate, de a i se respecta anumite drepturi fundamentale. Poporul român nu a făcut revoluție de bine ce i-a fost, revoluția a izbucnit în urma unei perioade severe de austeritate, de raționalizare a produselor de bază, electricitate, alimente, produse de igienă, erau cozi uriașe la alimentele de bază ca pâine, ulei, sare, nu vedeai nici urmă de ciocolată, portocale, gume, jucării... erau rafturile goale și primeai doar la ce aveai dreptul pe cartelă. Poporul român mocnea încet încă de la sfârșitul anilor 70, începutul perioadei de înapoiere a banilor către occident și implicit de raționalizare nu a făcut decât ca acest cazan să fiarbă, populația începe să încerce să schimbe lucrurile, oamenii încep să facă gesturi impulsive, greva de la brașov din 87, mișcări underground studențești, radio europa liberă era ascultat de mulți... Populația devine din ce în ce mai agitată și mai greu de stăpânit până tot acest cazan dă în clocot și se varsă peste cei vinovați. Revoluția nu doar că a fost ceva absolut necesar pentru poporul român pentru că ne-a scăpat de un dictator, dar era și imposibil de oprit pentru că lumea se modernizase în timp ce țările estice rămăseseră sub papucul sovietic, revoluția din 89 a fost un eveniment care a afectat tot blocul sovietic care s-a fărâmat practic, a fost un eveniment care a schimbat în bine viețile a milioane de oameni, revoluția a avut ca scop înlăturarea comunismului și a avut un impact global.
Anii 80 90 au fost cam cei mai fertili pentru democrație multe țări alegând să fie conduse de un astfel de regim, țări precum Argentina, Indonezia, Filipine, Ghana, Nicaragua, Coreea de Sud, etc.

| mODIN a răspuns:

S-au lamurit ca nu functioneaza

| StoicAnalysis a răspuns:

Pai Tu daca nu ai avea dreptul la libera exprimare, ai primi mancare cu portia si ai fi fortat sa te culci o data cu gainile, nu ai incerca sa abolesti stilul asta de viata?

| MistarGoGu a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Sa-l trimitem intr-o tabără tovarasasca la Phenian vreo 3 luni poate isi schimba parerea! Facem cheta sa-i luam bilet de avion?

| LisaJulie a răspuns:

Noi am inlaturat socialismul nu comunismmul

| StoicAnalysis a răspuns (pentru LisaJulie):

Socialism? A fost comunism aproape in stare pura.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Istoria_socialismului
Conform wikipedia, socialismul promoveaza egalitatea sociala.
Unde era egalitatea sociala cand majoritatea oamenilor erau deposedati de toate bunurile, cand a inceput colectivizarea, si au fost fortati sa-si munceasca fortat pamanturile sub stapanirea statului? Nu era nimeni egal cu nimeni. Din ce povesteau bunicii mei si din ce am citit din cartile de istorie, toata lumea era fiecare pentru el. Daca reuseai sa traiesti decent, era pentru ca aveai ori rude instarite, ori faceai afaceri cu securitatea.

| LisaJulie a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Eu consider ca nu exista comunism adevărat! E o utopie mincinoasă! Niciun stat nu va atinge vreodată comunismul în adevăratul sens al cuvântului!