| RachitaAndreea a întrebat:

Știe cineva continuarea urării "Sa fii gazda sanatoasa, sa platesti colinda noastra, cu-n colac de grau frumos, ca si fata lui Hristos, cu-n colac de grau curat, de la Dumnezeu lasat"?
Ori o alta urare de genu

7 răspunsuri:
| Sophieka a răspuns:

Este aici in acest link daca ai rabdare sa o cauti, impreuna cu alte urari frumoase...Sunt superbe, merita citite:
chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/https://radukretzudava.files.wordpress.com/2014/09/colinde-2012.pdf

Am mai gasit urarea pe care tu ai scris-o usor diferita:

Rămâi gazdă sănătoasă
Să ne dai cinstea frumoasă
Și-un colac de grâu curatu
De la Dumnezeu lăsatu
Nici mai mare nici mai micu
Ca rotila di la plugu

Rămâi, gazda, sănătoasă
Peste-un an mai veseloasa
Sa ne dai cinstea frumoasă
Și-o sticluță mica, verde
Numai de cinzeci de vedre
Și-ntru mulți ani viitori
Și la anul' mai cu spor!

| RachitaAndreea explică (pentru Sophieka):

Mulțumesc tare mult! M am uitat si pe link putin.

| DjSannan a răspuns:

"Sa fi gazda sanatoasa,
Sa platesti colinda noastra,
Cu-n colac de grau frumos,
Ca si fata lui Hristos,
Cu-n colac de grau curat,
De la Dumnezeu lasat.

Sa-ti dea Dumnezeu sanatate,
Sa-ti dea bucurie si spor,
Sa ai parte de tot ce-i mai bun
Si sa fii tot timpul la dor.

Sa ai casa plina de copii,
Si sa te bucuri de fiecare,
Sa ai casa plina de dragoste,
Si sa fii mereu fericit si vesel.

La multi ani, gazda draga,
La multi ani, cu sanatate,
Sa ai parte de tot ce-i mai bun
Si sa fii tot timpul fericita!"

| RachitaAndreea explică (pentru DjSannan):

Alta versiune mai este?

| DjSannan a răspuns (pentru RachitaAndreea):

Da, există mai multe versiuni ale acestei urări. În funcție de regiunea în care se spune și de tradițiile locale, versiunea poate diferi. Iată câteva exemple:

"Să fii sănătos și vesel, să plătești colinda noastră, cu un colac de grâu frumos, cu un pahar de vin bun, să ne întindem la masă, să ne îndulcim gura, să ne întărim trupurile, să ne înveselim sufletele și să ne bucurăm împreună de tot binele din lume."

"Să fii sănătos și vesel, să plătești colinda noastră, cu un colac de grâu frumos și cu un pahar de vin bun, să ai tot binele din lume și să fii binecuvântat de Dumnezeu în fiecare zi!"

"Să fii sănătos și vesel, să plătești colinda noastră, cu un colac de grâu frumos, cu un pahar de vin bun, să ai casa plină de oameni veseli și să ai parte de tot binele din lume!"

| RachitaAndreea explică (pentru DjSannan):

Mulțumesc =)

| DjSannan a răspuns (pentru RachitaAndreea):

Cu placere