| carmenmirela a întrebat:

Am condus multi ani masina cu cutie automata. Acum mi-am luat masina cu cutie manuala. Am zis ca ma obisnuiesc eu. Azi am urcat sa conduc, increzatoare ce-i drept, dar a fost un dezastru. Acum am indoieli asa mari ca imi vine sa vand masina. Sotul m-a jignit ca nu sunt in stare. Sunt atat de dezamagita.

Răspuns Câştigător
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Stai linistita. Si tatal meu dupa ce o condus automata doar 2 luni o uitat parca cum se conduce manuala si ii murea motorul. ( el fiind sofer de manuale din 1995). Eu zic sa vorbesti cu sotul tau, sa ii explici ca te-o deranjat si ca iti este greu sa il rogi sa iti scoata masina intr-o parcare goala sau pe camp sa te inveti si sa te ia de la 0 ca pe un incepator...

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Zici că e un bou, in loc sa te ajute.

Cât despre mașină, mai ia niste ore de condus cu un instructor

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Exerseaza pana cand te obisnuiesti.

| relian a răspuns:

Sa inteleg, ai trecut de la bine, inapoi la chestii complicate, de ce? Viitorul este sa nu mai conduci deloc laughing dar tu se pare te introci in trecut, e bun si asa rau.
Nu merita in RO masina manuala, pur si simplu nu merita.E buna doar daca mergi pe autostrada laughing asa la drumuri fara semafoare.
Unde pui consumul e si mai mare la astea manuale, tot timpul trebuie sa dai din miini si picioare laughing zici ca esti la sala, faci gimnastica.

Asa ca vinde junghiul ala si ia o masina normala, adica de aia cu transmisia automata, aia e masina normala.
Acolo unde ai strazi micute, unde ai semafoare din suta in sute de metri sau treceri de pietoni, in general colo unde trebuie sa opresti des, masina manuala nu-i buna nici in ghete laughing nu-i buna.

Doar ca unia nu vor sa priceapa lucru asta, tot se incapatineaza sa ramana agatati in trecut. De fapt asa se procedeaza in RO si UE mai la orice, totu se face cum era odata, chiar de este gresit, sau greu, tot asa se merge.

De vina este sistemul, ala e putred, e corupt, sau nu-i pasa de om.Nici cei care recunosc ca aia automata e mai buna, nici ei nu iau masina asa laughing is baturi cu ceva in cap

Am un cumnat, e sofer, toate camioanele alea au asa transmisia automata.Am intrebat cum i se pare? A spus ca e super frumos si bine.
A schimbat masina personala, ce o conduce sora mea, el asa din an in paste, dar tot manuala o luat laughing

Daca am intrebat de ce na luat automata, a dat din umeri ca prostu laughing n-a avut nici o explicatie, la minat gindu ala de indoctrionat laughing daca asa au multi, de ce sa faca el atfel.

| VoidEternal a răspuns:

Durează mai mult de o zi reobisnuirea. Mai ales daca nu ai multa experiență pe manuală. Nu te descuraja.

| 120bulevard a răspuns:

Du-te cu masina intr-o comuna/sat mai linistit si exerseaza sa mergi acolo, ar trebui sa te inveti dupa cateva zile-saptamani. Condusul unei manuale e ca un dans, daca nu poti sa tii ritmul si nu stii sa te misti o sa cazi din picioare

| carmenmirela explică (pentru 120bulevard):

Ideea este ca nu vreau sa urc in ea. Pentru mine este un calvar numai sa ma gandesc la faptul ca as putea fi nevoita sa o conduc.

| gabriel2004o a răspuns:

Ia mașina într-o zi pe câmp și învață să pleci de pe loc, una alta.
Mașina e diesel sau benzina?

| carmenmirela explică:

Am carnet de 15 ani. Am condus de doua ori cu cutie manuala.
In u7ltimii 10 ani am condus doar cutie automata. Nu am crezut ca va fi atat de greu pentru mine. NU am apucat sa o inscriu pe numele meu dar am platit asigurarea in vederea inscrierii si taxele de inscriere si acum imi pare tare rau. Mai bine nu ma inplicam deloc si o vindeam din start.