| onasis1961 a întrebat:

Am şi eu probleme cu ABS, de anul trecut sa aprins becul la bord.la început mai rar,când am mers la service au pus testerul şi au zis că e senzorul din dreapta fată, am mers o perioadă aşa pâna în martie 2012 când am mers din nou, au testat-o iar şi aceiaşi sintomă senzor faţă dreapta.Am cumpărat senzor nou,l-au înlocuit,au sters eroarea(cel puţin aşa au spus),toate bune pâna a doua zi,când am plecat cu maşina s-a aprins iar. Fenomenul e altul,când dau prima pornire,becu stă aprins,dacă opresc la un semafor motorul,când pornesc se stinge martorul de bord, după 4-5 porniri,se aprinde din nou şi nu se mai stinge până nu fac o pauză mai mare,după care se repetă figura. Încă un fenomen,când frânez uşor, aproape când să se oprească maşina, se mişcă pedala de frână putrnic şi se aud trosnituri în faţă la ABS.Mă puteţi îndruma cu ceva?

7 răspunsuri:
| onasis1961 explică:

Scuze! Am uitat să specific că maşina este Ford Fiesta V din 2001 motor 1.4

| cata0891 a răspuns:

Salut! Treaba sta cam asa...aceeasi problema am avut-o si eu.Intr-adevar este o problema cu senzorul dar si cu computerul masinii...iar faza cu pedala este ceva normal..asa se aude la abs..si cum se zice"iti da in pedala", atunci este actionat abs-ul..nu te speria dar in schimb rezolva treaba cu senzorul la un service FORD.

| onasis1961 explică (pentru cata0891):

Mă refeream că intră ABS în functiune pe asfalt curat, la viteză foarte mică, nici apă nici nisip sau pietrişi.Senzorul din dreapta la ei la ford l-am înlocuit şi a mers 2 zile.

| cata0891 a răspuns:

Mergi la un service bun, mult mai bun la care ai fost...Bafta!

| Igama a răspuns:

Abs trebuie schimbate

| ginoeugen23 a răspuns:

Cand a inlocuit senzorul poate ti.a lovit coroninta... sau nu la pus bine...
nu te apuca sa schimbi planetare degeaba,, ...mergi la un service si o sa rezolvi problema

| rodica1983 a răspuns:

Planetarele tale cu ABS trebuie schimbate