| Florentina9210 a întrebat:

Bună! Am pățit si eu astăzi o problemă cu mașina. Am lăsat-o în parcare cum o las de obicei și altcineva nu s-a asigurat când a dat cu spatele și a dat cu cârligul în numărul de înmatriculare din față al meu. Mi-a indoit puțin bara de la număr, cea a mașinii este intacta ca tot impactul a luat numărul, suportul de la număr nu mai poate fi folosit și trebuie sa cumpăr altul. Am verificat și pe la radiator și este intact acel gratar nu a ajuns mai departe impactul, însă ce ma neliniștește pe mine este ca când am pornit mașina acum se aude un sunet asa de fașait nu stiu de la ce vine. Sa merg la un service? Persoana inculpata a lăsat un bilețel cu numărul de telefon al sau ca să o rezolvam amiabil.

13 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Fa amiabila cu dansul, precizeaza defectele constatate: suport numar, numar inmatriculare si sunet radiatoare.
Apoi poti merge la un service pentru constatare, inainte de a contacta asigurarea vinovatului, sa vezi ce gasesc defect cei de acolo. S-ar putea sa fie deplasat tragarul sau ceva, sa frece in curelele de pe motor, mai ales daca ai o masina cu motorul longitudinal.

| KovacsB a răspuns:

Suni la numar si faceti amiabila. Daca nu se face amiabila in 24 de ore trebuie declarat accidentul la politie altfel ramai fara permis 30 de zile.
Dupa aceea te duci la service pentru constatare.

| Florentina9210 explică (pentru KovacsB):

Păi tot eu am fost lovită și tot eu rămân fără permis? Sun mâine persoana în cauză și mergem la un service. Cat costă dacă este ceva mai complicat, o interesează.

| suntserios a răspuns (pentru Florentina9210):

De ce te miri așa? Nu știi legislație? Cum de ai permis?

| KovacsB a răspuns (pentru Florentina9210):

Daca el declara la politie accidentul ramai fara permis 30 de zile.

| DonMoldo a răspuns:

Vezi furtunul de la intercooler la turbo sa nu fie fisurat

| Florentina9210 explică (pentru DonMoldo):

OK. Ma uit mâine sau merg la un service să constate ei mai bine.

| vatadezahar24 a răspuns:

Bună! Contactează persoana care ți-a lovit mașina în legătură cu problema, spune-i ca tu dorești să mergi la un service ca să ți se facă o constatare la mașină, după care să rezolvați problema amiabil. Dacă refuză, cel mai bine e să anunți autoritățile în legătură cu cele întâmplate și să se rezolve problema prin calea lor, adică dacă ei consideră ca este cazul, o să îți ofere asigurarea acestuia ca să îți repari mașina. Sper ca te-am ajutat!

| Florentina9210 explică (pentru vatadezahar24):

Vedem mâine ce va spune cei de la service. Amiabilă doresc să fac și eu deoarece persoana în cauză a fost destul de ok încât mi-a lăsat numărul pe parbriz și în caz de ceva daune, va plăti oricât e nevoie. Acum sper să se țină și de cuvânt.

| vatadezahar24 a răspuns (pentru Florentina9210):

Super! Dacă nu se ține de cuvânt poți oricând anunta autoritățile și o să îți rezolve ei problema așa um ai menționat și mai sus. Sper totuși să nu fie nevoie de așa ceva. Mult noroc!

| Florentina9210 explică (pentru vatadezahar24):

Multumesc frumos. Si eu sper.

| DonMoldo a răspuns (pentru Florentina9210):

Amiabila si iti da asigurarea, daca nu va intelegeti mergeti la politie

| KovacsB a răspuns (pentru Florentina9210):

Poate ti-a pus numarul de la vreo publicitate.