| CrMarCos a întrebat:

Buna, as dori sa mă ajute cineva cu niste păreri despre Renault Clio Breck între anii 2016-2018 benzina cu cutie automată. Cat mai multe delatii daca nu va retin mult din timp. Păreri fiind : consum, daca sunt piese scumpe fata de alte mașini, daca se strica des, probleme cu cutia de viteze, merita sa pun GPL, este o mașină cat de cat economa, trebuie dusa în service des, etc. Vreau sa o cumpar și mă tot gândesc dacă merită sau nu deoarece preturile second incep de la 8.000€ până pe la 11.000€. Va mulțumesc pentru timpul pierdut!

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Cine poate sa spuna ce se va intampla cu o masina folosita de altii? Poate sa fie buna, poate sa fie naspa, fctie de cum a intretinut cel sau cei care au avut acea masina, cum au conduso, de aia tine tot.

In rest la masina nu se strica nimic asa din senin.Merita sau nu merita aia tu trebuie sa decizi. Ia cu tine unu care se pricepe, ma refer la mecanica, sa aiba cu el si un scaner, sa poti verifica daca masina are probleme sau nu.
Restu o conduci, vezi cum merge, baga pe careva care a mai condus masini asa cu transmisie de aia, ala stie daca schimba, cum schimba etc, dar daca ai scanaer la tine, ala iti zice tot laughing

De ce este bun sa ai scaner? Indiferent ce scaner si unu de buzunar, dar universal, ala iti spune daca computerul masini a fost resetat, daca cineva a resetata sa nu apara luminite la bord aprinse, sunt si asa care vind masini, apoi tu conduci stiu si eu citi km si pac o sa vina la tine craciunu, se vor aprinde luminitele la bord laughing.

Masina n-are ce cauta in service decat cand schimbi ceva, frine, cauciucuri, stiu si eu chestii de genul asta.
Piesele ca pret is ca la orice masina de asta de duzina, sau acum depinde si ce piese doresti tu sa pui daca o fi nevoie. Sint piese aftermarket, sunt piese originale, fiecare are pretul lui, mai mare sau mai mic.

Orice masina are niste sisteme, ca de exemplu sistemul de ungere, sistemul de alimentare etc, ok? Ei unele masini au 6 altele 8 sisteme, ori cate or avea, orice scaner citeste, comunica cu computerul masinii, iar ala ii spune daca sistemele astea is in regula.
La unele scanere spune Ready, ori not ready, la altele arata sistemele si cele care nu-s ready se aprind si se sting, depinde de scaner.
Cind scanezi o masina si nu are toate sisteme ready, nu te mai uita la ea laughing e clara cineva o resetat computerul sa se stinga pomu de craciun de la bord laughing.

Nu stiu cit intelegi ce spun, dar unu care a mai folosit scanere la viata lui stie, cauta pe careva, ia-l cu tine cand mergi sa cumperi masina.
Sau o duci la un service, daca vinzatorul este de acord, spui ca vrei scanata si verficata, platesti la aia cit o fi, stii cum stai.
Bafta

| UserRo10 a răspuns (pentru relian):

Esti paleta rau cu "scanerul" tau
Se numeste diagnoza si cred ca tu vezi la tine acolo in SUA doar la altii cum opereaza
Orice eroare din scanare reapare daca problema e pe bune si ai inclusiv istoric resetare eveniment si istoric martor
Alea de zici tu ready or not ready sunt departe de a fi tester cu care si reprezentanta lucreaza
Tu scrii mult si prost si fara esenta. Ca si chat gpt

| relian a răspuns (pentru UserRo10):

Se numeste scaner si nu diagnoza, cred ca nu ai vazut nici unu in viata ta niciodata laughing cum ar putea un aparat sa se numeasca diagnoza?

Alea is scanere, iar operatia efectuata cu acel scaner voi romanii o numiti diagnoza, deci rezultatul scanarii il numiti diagnoza, aparatul se numeste scaner, asta asa sa ai si tu idee, sa nu intri in discutii si sa te faci de ris.

Orice masina in lumea asta, oricare ar fi ea, absolut oricare merg pe drumuri plublice, trebuie sa aiba un port OBD, asta daca nu stiai.Toate masinile au motoare, transmisii etc, trebuie sa se alinieze unor norme internationale, ca urmare orice masina absolut oricare ar fi aia, poate fi scanata cu orice prapadit de scaner.

Daca tu care esti un habarnist, mergi sa iti cumperi un cazan laughing X vinde cazan de tuica gaurit deja laughing are problema cu masina, reseteaza computerul masinii, sau scoate bornele de la baterie si se reseteaza computerul singur, tu te uirti dupa alte alea, tia luat ochi culoarea, sau mai stiu eu ce bumper etc, o sa spui asta e masina ta, apoi vii pe aici sa te plingi sau sa cauti rezolvare ca tea fript ala rau de tot.

Cineva daca stinge sau reseteaza computerul, cu acel scaner ce spun, poti vedea.

Deci se numeste scaner, cauta pe Youtube sau unde vrei tu, apoi vii sa ne spui si noua cum se numeste ok?

Ready or not alea is sistemele ce masina trebuie sa le aibe in stare corecta de functionare, daca e ceva rau, nu treci inspectia, acea problema trebuie rezolvata.

Am mai spus, nu mai veni cu bombe de astea galactice, ai mai spus niste balarii mai mari decat casa, tiam atras atentia, stai acolo in banca ta, deja ai intrat in ape ce nu le cunosti deloc laughing

| relian a răspuns (pentru UserRo10):

"Orice eroare din scanare reapare daca problema e pe bune si ai inclusiv istoric resetare eveniment si istoric martor" te citai laughing

Daca problema e pe bune, sa reapara acea problema trebuie sa conduci masina km buni, asta de nu stii.
Fiecare sistem este afisat ca bun sau cu probleme dupa anumiti km parcursi, timp in care computerul masini analizeaza si apoi dupa nu stiu citi km afiseaza coduri, eventual lumina aia engine aprinsa.

Cum am spus te bagi unde habar nu ai, nici macar informatii de baza nu ai, dar tu cxrezi ca stii mecanica, cand de fapt nu stii.
Tu scrii f putin si acel putin este gresit laughing dat total gresit, mai toate raspnsurile tale is gresite.
Niciodata nu ai venit sa arati ceva, doara dai din gura, cand este sa aduci si dovezi, dispari, asa cum ai facut deja de cateva ori.
Fa bine si evita, nu mai citi raspunsurile mele cand o sa vin sa raspund la intrebari puse de tine, atunci sa spui ceva, asa sa nu mai fie discutii, raspunde celui care intreaba ce vrei si lasa pe cei care raspund, nu le purta tu de grija.
Vrei sa iti arat scanere ce am? Vrei sa iti arat cum scrie pe ele, hai sa ne vedem, iti dau camera, iti arat scaner, iti scanez masini, iti arat exact video despre ce vorbeam, ori am raspuns celui care a intrebat.

Apoi sa vii sa spui ca eu nu stiu sau vorbesc prost, prost vorbesti tu, si prost si gresit.
Asa ca fa bine ori ma ocolesti, ori iti dau camera siti arat ce am scris.Dar daca iti arat la camera, dupa vii sim spui aici cit de gresit esti, de acord?

Asa doara sa dai din gura fara sa arati nimic, aia arata cit de slab esti.

| UserRo10 a răspuns:

1. s-a fabricat 2016-2019
2. Daca voresti de 1.2 tce 120cp nu poti pune gpl pentru ca ai injectie directa
3. Ala e pretul.