| anonim_4396 a întrebat:

Cam cât ține așa în general o baterie la mașină dacă las clima să meargă sau muzica? Toate astea cu motorul oprit!

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ycu muzica, depinde de puterea instalației de sonorizare, de volumul la care asculti si bineînțeles de capacitatea bateriei.
In cazul climei, o poți lăsa pe toată durata de viață a bateriei, insa degeaba...

| relian a răspuns:

Clima ce spui tu daca opresti motoru s-a oprit si aia,evantual va funtiona numai ventilatorul,deci ala va misca aerul in masina,aia e tot.
Deci nu te gandi ca ai aer conditionat sau caldura cand opersti motorul masinii laughing faptul ca ventilatorul merge aia nu inseamna ca functioneaza clima
Deci poti sa stai linistit ca daca e doara radio, nu ai probeme, bateria nu va muri.
Daca in schimb ai amplificator in portbagaj din ala ce vibreaa toata masina, cu ala daca ai o beterie obisnuita, nu te tine nici o ora si moare laughing
Daca ai doara radio obisnuit si muzica asa incet stai si toata ziua, poate si 2 zile.

| ziftode a răspuns:

Oameni buni, sunteti sanatosi?!?
muzica poate sa mearga pana la sfantul asteapta

DAR CLIMA NU MERGE FARA MOTOR PORNIT!

pe bune?!? chiar nu a-ti citit asta?!? as vrea sa vad cum o baterie de 12V incalzeste o masina cand afara sunt -7 grade... CHIAR VREAU SA VAD!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E o intrebare tampita, depinde de baterie si de masina.
Ai redresor? Ai masina?
Mergi in masina, da-i drumu la clima, la muzica, si vezi tu, pentru masina ta. Si cand se descarca o bagi pe redresor. simplu.
Un posesor de masina, stie exact, si e diferit, Depinde cat mergi cu ea, pentru ca bateria se incarca cand merge alternatoru, depinde cat de frig e, Depinde cat de tare dai muzica, depinde daca ai amplificator, depind o gramada de chestii.
Sper ca nu asculti muzica la masina lu tactu, si cand sa se duca si el la magazin, ramane fara baterie, ca ai stat sa bagi muzica in masina lui, ca altfel nu imi imaginez cum ai intreba asa ceva happy

| ziftode a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa e, chiar nu am considerat asta, pe o masina electrica, si clima o sa mearga mult, mult, deh, inca nu m-am obisnuit sa consider si masinile electrice! tongue

| anonim_4396 explică (pentru ziftode):

Ai masina electrica?

| Sekim a răspuns:

Bateria mea de la bmw a tinut si 1 an incarcata. dar eu foloseam masina excesiv

| Kron5tadt a răspuns:

Clima cu motorul oprit? [facepalm x 3]

| Dilibache a răspuns:

Ohhoh mult

| veronika12346 a răspuns:

Depinde de marca, citi ani are...dar daca e noua in mediu 3 ore. Daca lasi doar muzica tine mai mult. Clima consuma multa energie.