| anonim_4396 a întrebat:

De ce apare la Opel Astra H coolant level?

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Pentru că ai pierdut antigel şi e sub nivelul minim.
Completează si verifică pe unde curge!

| Valyasdfg a răspuns (pentru mihai69):

Nu cumva până se obișnuiește că doar o zi a trecut de când am schimbat apă și antigelul

| Valyasdfg a răspuns (pentru mihai69):

Nu curge deloc, că aveam baltă sub mașină...

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Valyasdfg):

Verifica nivelul de antigel, in bord iti spune ca e o problema de nivel (prea mare sau prea mic). Pe vas ai doua marcaje, unul e MIN, celalalt MAX. Se verifica doar cu motorul rece, iar nivelul trebuie sa fie undeva intre cele doua, ideal sa atinga doar linia MAX.
Cat despre scurgeri: am avut un furtun piscat, de pierdeam cate 2 litri in 10 km, si nu aveam nici un strop sub masina; arunca doar in mers. Plus ca vara, apa se evapora imediat de pe asfalt.
Trebuie verificat la ochi tot circuitul, ideal cu motorul pornit. Daca nu scapa pe nicaieri, atunci e mai nasol, inseamna ca intra in camera de ardere; uita-te daca scoate abur pe toba. Dar prima data verifica daca e nivelul bun in vas, completeaza/scoate daca e cazul, apoi vezi daca ramane asa, sau daca il pierde, atunci ai o problema, si trebuie sa faci verificari.
Daca pana acum nu ai avut probleme cu antigelul pana acum, inseamna doar ca nu ai pus suficient, sau ai pus prea mult. Poate nu era aerisita instalatia complet, iar dupa ce ai circulat, a iesit aerul, si a scazut nivelul din borcan.

| mihai69 a răspuns (pentru Valyasdfg):

Nu e musai - vezi și răspunsul lui NoTurbinaNoGood.

| Miki_Smekeru_Domnul_1994 a răspuns (pentru mihai69):

Salut unde pot sa vad de indicator temperatura apa-antigel?

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Cred ca ai niste zombi sub capota si beau antigelul pana se obisnuiesc cu apa!