| Mario1994 a întrebat:

Merita sa iti iei o masina noua in leasing? Sincer.

28 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Depinde, eu sunt pro masini noi indiferent de metoda de a o cumpara cash, leasing, credit etc
Dezavantaje: pai cel mai notabil este ca dai inapoi mult mai multi bani, adica dai acea dobanda.
Atentie leasingul sa se faca in lei nu monede europene, bitcoin sau alte prostii happy
Masina noua este masina noua indiferent ce mananca cutare sau cutare din gura, ca si eu dupa ce mi-am luat masina o multime de aplaudaci vorbeau aiurea ca ei de banii aia isi luau ceva mai mare, mai tare dar second hand si le-am inchis repede gura.
Deci in final merita o masina noua, acum nu stiu daca in leasing...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Simpatic):

Cat ai dat pe ea full, si cat crezi ca vei lua pe ea in 5-6 ani?

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe nissan gtr am dat 100.000 euro, cu siguranta ca nu voi lua decat un sfert in maxim 5-6 ani, dar senzatia de a avea o masina noua este altceva.
noi ne-am obisnuit sa gandim ca samsarii, eu nu socotesc cat pierd ci faptul ca ma bucur de ea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Simpatic):

Nu e vorba ca, gandesti ca samsarii, e vorba ca o masina e o investitie inchisa. Nu produce nimic, si cu cat masina e mai noua, cu atat pierzi mai multi bani cand o vinzi.
In schimb una electrica, se devalorizeaza mai greu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mașina noua merita mereu. Minim 3 ani fără nicio grija.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu îți ofer o mașină în leasing cu casco, service, totul plătit, la 0, 4 Euro/zi, sincer.

| Liviu a răspuns:

Nu e rentabil, mai bine iei una la 2 - 3 4 5 mii de euro.mai bagi 1000 de euro in ea si te scoti.Decat sa dai pe putin 10 000 de euro, iar in 3 4 ani ii scade valoarea la jumate.Ce ai facut? e loterie curata, si noua e buna, si la mana a 2 e buna.Dar mai e o vorba, cand stii ca nu te poti... de foame, iti ce si cum iti permiti. Daca o familie are bugetu lunar in jur de 1 000 de euro, nu iti permiti una noua.Dar daca in familia aia intra buget lunar 4000 5000 de euro, iti permiti una noua happy Si 3000 de euro daca ai lunar impreuna cu sotul/sotia, iti permiti.Altfel? mana a2 si salut.Altii nu au mai murit ca au masini la mana a 2. Daca ar fi sa circulam doar cu masini noi, ne-am intoarce pe vremea lu raposatu cand erau doar 10 15 masini pe strada.

| Goete a răspuns:

Nu stii sa faci un simplu calcul? Sa il raportezi la veniturile si interesele tale si sa decizi. Ceea ce merita.pentru unul, nu neaparat merita pentru altul. Eu personal cred ca daca poto sa o cumperi doar in leasing, NU MERITA. Merita, daca ai banii pentru ea. Atunci clar, merita

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, daca e electrica 100%. se devalorizeaza mai greu in timp. Pentru ca nu au asa de multe consumabile, plus e o intreaga retea de incarcare, pusa la punct in Romania. Mai mult sau mai putin. Oricum sunt in toate marile orase, statii de incarcare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU! Decat sa iei un logan 2019 la 6000e cu motor 0, 9 full plastic, mai bine iei ceva mai vechi si cu mult superior.

| Mario1994 explică (pentru anonim_4396):

Care sa fie? Ce marca? Spune-mi. Nu prefer o masina asa veche. As prefera dupa anul 2013

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mario1994):

Am mai spus.Decat sa iei logan care rugineste la 6000eur si care e numai plastic, cel mai bine iei ceva sh cu putini km cu putini ani vechime.Nu stiu ce gusturi ai, asa ca nu iti pot recomanda o masina.Eu mi-as lua un Honda Accord, Mercedes C Class, BMW 320d sau un Passat.

| Mario1994 explică (pentru anonim_4396):

Si eu ma gandeam sa imi iau un suv/ crossover de oras sub 13.000 euro full dar ce masini crossovere imi recomanzi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mario1994):

Nu prea ma pricep la crossovere.La suv ai putea sa iti iei un VW Tiguan.Am avut motorul asta de 2.0 tdi 140cp pe un Passat B6 si nu am avut mari probleme.Nu recomand sa te uiti dupa chilipiruri gen X5 2012 la 13000eur pentru ca sigur au probleme.Am dat exemplu masina asta pentru ca o am si in 2016 am dat pe ea pretul corect.Bafta!

| Mario1994 explică (pentru anonim_4396):

Inteleg. Ce parere ai despre Mini Countryman din 2012-2014 la 7900-8500 euro?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca iti place modelul asta de masina uite un anunt OK: https://www.autovit.ro/anunt/volkswagen-tiguan-ID7Gxhne.html#00992d5735

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mario1994):

Ca masina este ok, insa la banii astia e un CHILIPIR. Daca gasesti, cu siguranta are probleme, km multi sau cheala complet.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mario1994):

Daca vrei neaparat modelul asta, mai strange bani si iti poti lua una super ok. Uite aici un anunt:
https://www.autovit.ro/anunt/mini-countryman-ID7Gx6uL.html#6efb6ff5d8

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

De sudat din doua sa nu mai vorbim.
Nu aveti bani de masina noua luati-va banuti in buzunar, un amic care sa cunoasca mecanica si mergeti in Germania fratilor si luati de la dealeri, sunt sanse mult mai mari sa iei ceva bun si nesudat, dauna totala decat la samsarii astia ordinari.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Simpatic):

Ai dreptate din toate punctele de vedere.

| AlexandruSEV a răspuns:

Din punctul meu de vedere, nu, doar daca e electrica, pentru ca asta e viitorul sau benzina sa fie, sa nu fie diesel.
As alege o masina sh de prin 2016 iesi mult mai convenabil.

| Simpatic a răspuns (pentru AlexandruSEV):

Si ce masina din 2016 recomanzi maestre sa nu-mi zici ca passaturile pe care s-au lamurit nemtii ca sunt niste gunoaie tehnice si le arunca la 3 ani incoace.
Nu inseamna ca VW nu a facut masini bune dar astea modele noi toata lumea zice ca-s praf.
De asta e si plina Romania de nemtarii cat mai noi luate cu bani putini, dupa aia incarca parcarile cu ele cand numai pornesc.

| AlexandruSEV a răspuns (pentru Simpatic):

Mașina depinde de gustul fiecăruia, am zis sa nu fie noua decât electrica pentru ca nu merita sa dai 20 mii pe una. Nou și peste 2 ani sa ii scadă prețu la 7-8 mii datorita boost ului de mașini electrice, la asta m-am referit, spre exemplu eu as alege ori un a4, Opel astra sau un Ford focus, doar motorizări pe benzină, dar nu 1.0, ci măcar 1.6 16v cu doua axe cu came, au undeva la 130 de cai, du spun ca e acceptabil.

| Mario1994 explică (pentru AlexandruSEV):

Pana la ce pret merita sa imi iau o masina? happy

| AlexandruSEV a răspuns (pentru Mario1994):

Depinde ce vrei, hactback, micuța de oraș sau sedan, sunt mai multe criterii, referitor la preț eu cred ca cu 7 mii de euro iei o mașină bună și nu ieși în pierdere, își scoate banii, ce e trecut de 7 8mii deja nu vad de ce ai da atât, cum ți am zis, motor pe benzina sa fie ceva 1.6 în sus, sa aiba vlaga

| anonim_4396 a răspuns (pentru Simpatic):

Nu a pus un pret anume.A zis 2013+

| Atfas a răspuns:

Daca ai firma merita.

| Mario1994 explică (pentru Atfas):

Am magazin alimentar si imi merge bine. Deci ce zici?