| Adryenutzu a întrebat:

am si eu o problema azi am obeservat ca pe capacul la ulei este ceva galben ca o spuma asa, mentionez ca uleiul pe jojo este oke nu mi-a bagat ulei in antigel! ce poate fi? rog rospunsuri!

9 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Stai linistit, e condens.
Cand circuli drumuri scurte, la temperaturi scazute, pe capac se formeaza condens datorita incalzirii rapide a motorului, insa nu si a compartimentului motor.
Iti recomand sa stergi capacul periodic, ca sa nu curga acea 'smantana' in ulei.
Daca vei circula cateva drumuri lungi, vei vedea ca se mentine capacul curat.
Si mie imi aparea condens, cand faceam naveta la temperaturi scazute.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Ai antigel in ulei. Putin dar ai.
La mine a fost de la termoflot cand doua ateliere mari au zis ca este din chiuloasa.

| Adryenutzu explică (pentru TrăieşteClipa):

Mie multi mi-auy spus ca este din cauza frigului si ca circul foate purin cu ea 30 km pe saptamana si ca ar fi condens mentionez ca nu-mi dispare antigelu di vas si nu face nici bule pe joja pare ok! esti sigur ca am antigel in baie?

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Adryenutzu):

Poate fi si de la condens, acum depinde de cantitate si daca iti scade nivelul la apa. Trebuie urmarita.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Adryenutzu):

Este cumva Solenta aia care ai mers fara apa?

| Adryenutzu explică (pentru TrăieşteClipa):

Da laughing dar daca se ducea garnitura se ducea atunci... mai facut cu ea de atunci 500 de km si nu am avut nici o problema dar acum de, cand a venit frigu si nu mai circul cu ea maxim 30 km pe saptamana se face spuma respectiva dar antigelu nu scade nu fierbe!

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Adryenutzu):

Sa speram ca e de bine.
Multi km fara evenimente.

| Adryenutzu explică (pentru TrăieşteClipa):

Mersi laughing oricum o sa tin sub observatie antigelu dar daca era garnitura trebuia sa deam fum, si totusi trebuia sa se amestece uleiu cu antigelu! zic eu! laughingwinking

| aLExaNdRuUUul a răspuns:

Salut. Poate fi si de la condens. Si sa urmaresti apa daca scade.