| satelit93 a întrebat:

Salut.Am 3 intrebari pentru voi, daca puteti va rog sa ma ajutati.
1.Se poate circula in strainatate cu numere rosii din Romania?
2. Daca un strain vrea sa cumpere o masina din Romania, dupa ce vine aici si o radiaza ce numere i da politia sa poata se mearga in Spania de exemplu?(sunt ceva numere pe cateva zile? ca in Germania de exemplu? )
3. Daca imi cumpar o masina din Italia si acea masina are itp expirat, dupa ce o aduc in tara pot sa i scot numere rosii fara itp?
VA MULTUMESC FRUMOS SI ASTEPT RASPUNSURILE VOASTRE

5 răspunsuri:
| RIze1KDE1LuNA a răspuns:

!- nu poti circula in alte tari cu numere rosii. numerele rosii le poti avea maxim 3 luni contacost doar in romania..pana la inmatricularea definitiva a masini.
2- din momentu in care a radiato nu mai are drept de circulatie.o poate lua pe platforma.
3- nu ..nu ii poti scoate numere rosii fara itp! ca sa te lasa sa circuli trebuie' sa ii faci Inspectia Tehnica Periodica asa demonstrezi ca masina ta e in stare fizica buna si nu reprezinti un pericol pe strade. tongue

| RIze1KDE1LuNA a răspuns (pentru RIze1KDE1LuNA):

Scuze pentru greselile gramaticale!

| diaalexandra2002 a răspuns:

1.Nu stiu.
2.Habar-nam. 3.Alte intrebari?

| satelit93 explică:

Bravo

| Balana_Luciana_1989 a răspuns:

1. Autorizatia de circulatie provizorie este valabila doar pe teritoriul Romaniei.
2. -
3. Chiar zilele trecute am obtinut numere rosii pentru o masina adusa din Anglia, cu ITP expirat, si nu am avut nevoie de altceva in afara de RCA. (nu sunt necesare ITP sau autentificare pentru a obtine numere rosii).