| Grof_Paul_2001 a întrebat:

Salut, am si eu o Corsa D din 2011 motor 1.2(51 kw) si nu stiu ce ulei trebuie folosit. Am găsit ca Motul sau Castrol ar fi o idee buna dar vreau alte pareri. De asemenea as vrea sa stiu daca e ok sa bag benzina de 95, fiindcă tatal meu zice sa bag de 99 fiind motorul mai nou.

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Motul este ok, nu recomand Castrol, ce vine la noi in tara numai castrol nu este.
Benzina cu cifra octanica mai mare nu face niciodata rau ba din contra! poti sa bagi si de 98 CO tot este un atu fata de CO95

| Panamax a răspuns:

Benzina de 100 e mai ok.
Motorul trage mai bine si este mai silentios.
Faci cam aceiasi km la paritate de bani.
Ulei baga un 5w30 de calitate care nu da bani prea multi pe publicitate.

| Grof_Paul_2001 explică (pentru Panamax):

Benzina de 100 e cam scumpa pentru bugetul nostru dar mersi oricum

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Grof_Paul_2001):

Diferenta de pret de la benzina premium fata de 95 ti-o cam scoti din consum. Cel putin asa era in cazul meu, cand umblam cu benzinare.

| Marcu_Stefan_2001 a răspuns:

Nu este nimic dacă bagi benzina de 95, dacă bagi benzina de mai proasta calitate depunerile vor apărea mai repede, oricum exista soluții care le bagi în rezervor și se curata, aceste soluții costa în jur de 35 lei, deci nu este mult având în vedere ca trebuie sa faci aceste proces destul de rar(odată la 2 ani). Într-adevăr, benzina de 100 este mai buna, dar dacă spui ca este scump pentru bugetul tău ți-am spus mai sus care este diferenta.
Pentru ulei nu știu ce sa zic, diferența dintre un ulei scump și unul ieftin este ca cel ieftin își va pierde mai repede proprietățile.

| Simpatic a răspuns (pentru Marcu_Stefan_2001):

Lasa-ti aditivii ca sunt niste gaselnite ordinare, si nu fac niciun rahat, aditivi care curata motorul pe bune? aditivi care curata injectoarele alta prostie. Specialistii nu recomanda niciun aditiv, cand motorul este prost intretinut sau bolnav il repari/refaci nu te astepti ca aditivii sa fie solutia de vindecare.
Motorina si benzina cu aditivi de la producator e altceva, sunt alta forma de aditivare, doua lucruri separate pe care noi le confundam.
Cifra octanica mai mare nu creste si nici nu scade consumul doar ofera rezistenta mai buna la autoaprindere, ceea ce este foarte bine pentru motorul pe benzina careia detonatia (autoaprinderea) ii face rau, il uzeaza sau distruge, bagand cifra octanica mai mare motorul va rezista mai mult in timp daca este cu revizii la zi si condus cum trebuie.
Si ca sa fie pentru toata lumea cifra octanica mare (100+) se recomanda la motoare pe benzina cu raport de compresie mare!