| bandoiu a întrebat:

Am si eu o problema. Detin un vw golf4 cu motor de 1.6 SR si de la un timp când pornesc masina si e motorul rece, pornirea o are normală dar ccând vreau sa plec de pe loc, cu acceleratie îmi da in nas si tinde sa moara motorul deși eu apa s acceleratia. după ce apas ambreiajul, o turez putin pe loc, după aia își revine. o idee despre ce ar putea avea? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In prima instanta, verifica bujiile, eventual inlocuieste-le.
Daca nu e de la ele, e destul de complicat de aflat, daca nu apare nimic suspect la diagnoza.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Ar mai putea fi socul automat, care ar trebui sa ajusteze amestecul pana cand ajunge motorul la o temperatura mai ridicata. Cand pornesti motorul, stai cu ochii pe turometru. Normal ar fi sa porneasca undeva pe la 1500rpm, si sa scada incet sub 1000rpm, eventual sa stea peste 1000rpm cateva secunde/minute. Daca nu se intampla asta, si motorul porneste direct sub 1000rpm cand e rece, si tremura, atunci problema ta e socul automat, care nu-si face treaba.

2 răspunsuri:
| bandoiu explică:

Pai când o pornesc, e peste 1000 de turatii. deci mai mult la bijii m as gândi. multumesc frumos de raspuns!