| IonutSxz a întrebat:

Salut TPU, bateriile pe litiu, mai exact lifepo4, merita banii ca sa le pun pe un sistem audio? Dureaza cateva ore incarcata?

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Bateriile lifepo4 sunt foarte bune.
Cât "durează" depinde direct proporțional de cât curent consumi și de capacitatea bateriei încărcate.
Singura problemă este că trebuie să le încarci cu un încărcător dedicat.

| IonutSxz explică (pentru mihai69):

Pentru un sistem audio de 1000 rms, o tine cateva ore sau

| mihai69 a răspuns (pentru IonutSxz):

Ține câteva ore dacă înmulțești 2500 cu numărul de ore cât ai vrea să țină, apoi împarți la câți volți are bateria (sau setul de baterii înseriate) și mai împarți odată la capacitatea (Ah) a lor, iar rezultatul este mai mare de 1.