| JeKyLl a întrebat:

Salutare TPU!

Sfat achiziție subwoofer auto.

Aș dori achiziționarea unui subwoofer auto, dar nu știu care este mai calitativ, unul pasiv sau unul activ.
Eu aș prefera unul activ și anume ăsta:

https://altex.ro/......ATSWX300A/

Îmi puteți oferi ceva sfaturi? Dacă are importanță mașina este un golf 4 variant.

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

ăăăă, cu muzica la 350w, să mergi cu centura pusă!

| sierra1 a răspuns:

~ prețuri începând cu 1000 euro....nu am auzit și nu am folosit până acum.~?!

să nu exagerăm:

https://www.emag.ro/......ricedesc/c

| Frank51 a răspuns:

Când vorbim despre calitate ne referim la prețuri începând cu 1000 euro.

Orice subwoofer va aduce un plus de fidelitate, dar problema tipică rămâne bubuiala, mașinile fiind incinte mici unde presiunea creste prea mult, deci orice suboowfer va merge bine, dacă desigur nu este prea mare(maxim 10inch) nu aș putea să recomand vreunul deoarece nu am auzit și nu am folosit până acum.

| PringAloe a răspuns (pentru Frank51):

Ce vorbesti rolling on the floor, hai mai omule vrei sa zici ca subwoofer-ul pe care l-a atasat sierra nu este de calitate? al naibi ce zici si tu, cica incepand cu 1000 de euro rolling on the floor au unii p'aici prin oras subwoofere de zici ca-s luate din cosul de gunoi cu 50/100w rms si bubuie tot pe langa ei si tu zici de 1000 euro
La banii pe care ii zici tu iti iei naibi subwoofer cu 1000w rms, orice subwoofer poate fi de calitate si la pret de 200euro doar ca pretul difera mult si in functie de puterea pe care o are nu neaparat de calitatea lui plus de asta n-am auzit ca astia de la Pioneer sa fara lucruri proaste, si vorba aia nu face doar subwoofere.

| sierra1 a răspuns (pentru PringAloe):

O fi cu mașină cu tot!

| Frank51 a răspuns (pentru PringAloe):

Nu vreau să par rău, însă ești pe lângă subiect. Puterea declarată de producători este în majoritatea cazurilor cea ptp(peak to peak), înmulțită cu 2. Ceea ce vreau să spun este că la bani mărunți ceea ce vezi tu la 1000W cel mai probabil are 100W cel mult.

Dacă ceva bubuie nu înseamnă că acel sunet este de calitate, sunt multe criterii începând de la presiunea acustică până la randament și materiale folosite.

Și revenind... Un subwooferul la 1000 euro(sumă random am zis...) are în primul rand un randament mare, materiale de calitate și o presiune acustică mare(115-120dB), ceea ce un subwoofer ieftin nu poate face nici cu 5000W.

| PringAloe a răspuns (pentru Frank51):

Cred ca n-ai avut un subwoofer in viata ta, sa te intreb si care este diferenta intre w si w rms? eu m-am bucurat pe la 19 ani cu un subwoofer de 80w rms pe care n-am dat mai mult de 350lei si nici nu era un brand cunoscut, pe care il am si acum si este functional si cand treceam prin parcari intorcea lumea capul, nu stiu pana la urma fiecare cu parerea lui.

| Frank51 a răspuns (pentru PringAloe):

Wrms înseamnă media ponderată pe timp.
Wptp este amplitudinea, adică dublul mediei.

Am in prezent 2 subwoofere active de 10 inch pe care am dat 900 de lei, se aud bine și sunt mulțumit de ele, nu am spus că nu sunt bune, ci doar că sunt slabe aceste "jucării" ale noastre comparativ cu ceva mai performant as cum încerca să explice inițiatorul.

Așa cum am explicat și mai sus... Wații sunt irelevanți, contează randamentul și calitatea materialelor folosite.

| PringAloe a răspuns:

Calitativ pot fi ambele, acum depinde ce-ti doresti tu, dupa cum cred ca stii deja, un subwoofer pasiv nu are nimic altceva decat difuzorul de bass, ceea ce inseamna ca daca-ti cumperi un subwoofer pasiv trebuie sa-ti cumperi separat amplificatorul si eventual si cablurile daca nu cumva sunt incluse, la un subwoofer activ detine deja tot, cabluri si amplificatorul integrat de la care poti modifica direct din subwoofer volumul, frecventa etc, deci este mai putin complicat in cazul in care iti cumperi sub. activ deoarece nu trebuie sa mai cumperi separat un amplificator care ATENTIE nu trebuie sa depaseasca in nici-un caz puterea pe care o are subwoofer-ul respectiv, deoarece daca subwoofer-ul are o putere de 200w si se monteaza un amplificator de 200w+ poate arde subwoofer-ul, asta a fost asa ca o mica paranteza, parerea mea despre subwoofer-ul pe care l-ai atasat la intrebare este urmatoarea, subwoofer-ul este belea, are o putere nominala de 350w rms. adica bubuie rau, difuzor mare, raspunsul frecventei cuprinsa intre 20-130 si mai ales ca poti seta tu frecventa ca sa alegi tu la ce frecventa sa fie mai accentuat bass-ul, firma pioneer deci o firma cunoscuta, daca-ti permiti subwoofer-ul si doresti sa ti-l cumperi, cumpara-l happy