| terry11 a întrebat:

Salutare!
Vreau sa achizitionez un ford mustang cu motor intre 3.7 si 4.0 (preferabil 2011-2014) si as avea doua intrebari la care nu am gasit un raspuns cert pe internet.
1 Se poate face soft pentru reducerea puterii? Avand peste 300 de cai as prefera sa il limitez in primii ani deoarece sunt si incepator si nu as vrea sa risc. Imi place foarte mult masina dar as prefera mai putina putere. II pot face reduce puterea printr un soft?

2 As avea ce sa ii fac pentru un consum mai mic?

Răspuns Câştigător
| readytofly a răspuns:

1. **Reducerea Puterii Prin Soft (Stage 1):**
- Da, este posibil sa reduci puterea unui Ford Mustang cu motor intre 3.7 si 4.0 prin intermediul unui soft de tuning. Acest proces se numeste **Stage 1 Chip Tuning** sau **Soft Auto**.
- Cu ajutorul unui soft bine optimizat, poti limita puterea motorului la nivelul dorit. De exemplu, daca masina are peste **300 de cai putere**, poti reduce aceasta putere pentru a te simti mai confortabil ca incepator.
- **Cum functioneaza?**
- Un specialist in tuning va rescrie software-ul (softul) din unitatea de control a motorului (ECU) pentru a ajusta parametrii de performanta.
- Aceasta modificare se face in limitele admise de producator, astfel incat motorul sa functioneze in siguranta.
- Softurile de calitate au garantie pe viata, iar daca doresti sa revii la softul original, acest lucru este posibil gratuit.
- **Beneficii:**
- Reducerea puterii pentru a te simti mai confortabil ca incepator.
- Nu afecteaza motorul pe termen lung, deoarece se incadreaza in tolerantele componentelor.
- Consumul de combustibil nu va creste, ba chiar poate scadea cu pana la 10%.
- **Unde poti face asta?**
- Poti apela la un dealer Tuning sau la un specialist in tuning auto. Ei vor ajusta softul pentru a limita puterea conform preferintelor tale

2. **Optimizarea Consumului:**
- Pentru a reduce consumul de combustibil la Ford Mustang, iata cateva sfaturi:
- **Verifica presiunea pneurilor:** Rotile umflate corespunzator contribuie la un consum mai mic de combustibil.
- **Intretine masina:** Asigura-te ca masina este in stare buna de functionare. Probleme tehnice pot afecta consumul.
- **Stilul de condus:** Condu cu moderatie, evita acceleratiile bruste si mentine o viteza constanta.
- **Planifica traseele:** Evita traficul aglomerat si alege rutele mai eficiente.
- **Elimina greutatea inutila:** Scoate din portbagaj obiectele care nu sunt necesare.
- **Mentine viteza constanta:** Evita acceleratiile si franarile frecvente.
- **Foloseste aerul conditionat cu moderatie:** Acesta poate creste consumul.
- **Verifica filtrul de aer si bujiile:** O curatare sau inlocuire periodica poate ajuta la economisirea combustibilului

Sper ca aceste informatii sa te ajute in achizitionarea si utilizarea Ford Mustang-ului! Daca mai ai intrebari, nu ezita sa le adresezi?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Limitator de viteza poti fi tu, sa apesi mai usor pe acceleratie.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1. Da. Belgienii fac asta frecvent, in service-uri autorizate, pentru ca la ei se plateste impozit in functie de putere, iar aceste softuri le reduc impozitul.
2. Ia modelul 2.3 ecoboost, si faci in primul rand o reducere substantiala la taxe, apoi la consum. Puterea va fi in continuare prea mare pentru un incepator, poti face soft si pe ala.

| Robert2526 a răspuns:

Nu iti recomand sa iti iei asa ceva ca incepator, asta daca nu vrei sa te vedem pe la stiri, doamne fereste. In plus, economic vorbin nu are sens sa cumperi asa ceva. E deja o masina veche din 2011. Daca mai pui si faptul ca e scumpa si costurile de intretinere sunt foarte mari, rezulta ca e o idee foarte proasta