| yama a întrebat:

Am o pereche de blugi pe care am dat din greseala cu pixul si acum a ramas urma (liniile) de pix. Cum pot sa le scot? I-am bagat la spalat de cateva ori si nu s-a intamplat nimic.

7 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Am mai vazut ca cineva a avut rezultate cu fixativ de par, lapte sau spirt.

| 009 a răspuns:

Poti sa scoti petele cu venysh sau cu ariel profesional...mai e o varianta da depinde unde e pata:poti sai tai sai faci scurti sau trei sferturihappy

| IrinaAndreea a răspuns:

Pune putin Vanish si freaca bine pata cu apa calda, apoi pune-i din nou in masina.

| anyka18 a răspuns:

Petele de cerneala si pix se curata cu lapte daca sunt proaspete. Daca locul a fost curatat si cu altceva pixul va iesi foarte greu sau de loc.
Un alt sfat al bunicii ar fi cu privire la scoaterea petelor de mina de pix de pe haine, cu ajutorul spirtului, imediat ce pixul a atins o tesatura se adauga putin spirt, se freaca putin locul respectiv si in cateva momente am scapat de pata. Daca nu merge incearca si acetona.

| laura_8904 a răspuns:

Incearca sa aplici fixativ pe zona respectiva succes:d

| Zowe a răspuns:

Hey si eu am patit ceva asemanator, chiar mai grav. mi-am turnat pe ei pasta corectoare. Am incercat de toate si am reusit sa scot pata cu terpinol. Poate e putin cam dur pentru material dar a fost singura solutie. Il gasesti la orice magazin cu substante chimice. Poate iti va fi de ajutor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune vanish pe pata