| andreeaeml1200 a întrebat:

Cum pot scapa de coșuri, m-am saturat de ele si nu le mai suport.
Am aproape 18 ani, iar de la 11 ani de cand mi-a aparut prima data menstruatia, ma confrunt cu acneea.
Nu stiu ce pana mea să mai fac, m-am dat cu toate minunățiile pe fața, am și incercat sa mananc sănatos, mancare gatita, fructe, să nu mai mananc dulciuri sau chipsuri, dar degeaba, orice as face, nu se intampla nimic.
Cand vad alte fete că nu au deloc cosuri, imi este atat de ciuda, sau cunosc fete care si ele au avut o perioada de 1-2 ani cu cosuri, dar dupa aia le-au disparut definitiv, iar eu le am de aproape 7 ani.
Exista vreo solutie sa scap de ele? Ma simt ca ultima neîngrijită si jegoasă, pe cand le văd pe altele cu tenul atat de curat.
Coșurile predomina prin zona gurii, a bărbiei si a obrajilor. N-am deloc pe frunte

30 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Daca nu ai fost la dermatolog, îți recomand să te duci.
Acneea descrisă de tine este pe fond hormonal.
Așa că ai nevoie sa tratezi cauza, pentru că cremele tratează doar superficial.
Așa că eu îți recomand un dermatolog bun, nu unul care îți bagă roaccutane pe gat, că nu o sa scapi cu el de acnee, cel puțin nu de tot
Bafta!

| StoicAnalysis a răspuns:

Pana treci de pubertate, nu prea scapi asa de usor de ele. Insa ca o regula generala, ar fi ca dimineata si seara sa te speli pe fata cu un gel de curatare recomandat de un dermatolog, sau cu apa goala atunci cand nu ai posibilitatea. Nu-ti incarca fata cu produse cosmetice care iti astupa porii pe o perioada lunga de timp, si inceraca sa nu transpiri atunci cand ai aplicate totusi acele produse cosmetice. In rest, ca la orice alte conditii medicale, sa duci o viata echilibrata pentru a sustine munca ta de intretinere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la dermatolog! Iti va recomanda o crema

| Xox0 a răspuns:

Dupa cum s-a spus mai sus, vizita la medic, dar depinde si de alimentatie, stres, igiena.

| Konstantinos99 a răspuns:

Le accepti si lupti cu ele.Ete na! Un baiat care are cosuri sau a avut te poate aprecia si cu cosuri.
Hai sa iti zic cu ce ma dau, ca si acum practic tratamentul, e super bine dar la cat de imprastiat sunt uit sa imi dau uneori
1.Pana un alta te rog sa nu iei in considerare recomandari cu "roacutan", si la mine in armata mi-a interzis, doctorul;) creaza probleme maxime pastila asta anteror.MS
2Bun next:Folosesc prin preparare persoanala de acid hialuronic cu apa florala un fel de! ser hialuronic! (e o reteta care se prepara la grame daca vrei imi dai mesaj si ti zic cate grame cu cate nu e scump dar e complicat), cele din comert te ajuta dar au conservant si pot fi folosite doar pe termen scurt + preparare
! ser vitamine!(https://www.ellemental.ro/......c-e.html), si in 3 luni e ok.Iar daca mai apare cate un cos dau repede cu! mix de uleuri naturiste!
de la Cosmo Farm/Doterra/Soil(fac un coktail de uleuri pentru 6 luni mai am o gramada(tea tree, cimbru, menta, tamaie sacra, copayba, lavanda ) Daca vrei detalii imi dai sms in privat pentru cum dai si la cat timp +prepararea serului hialuronic. Sa nu pui mana pe cosuri ca iti dau peste mana :), faci mai rau A si am uitat am luat si un aparat de cosmetica din china cu vibratii e bun rau, se numeste Portable High Frequency dar sa il dezinfectezi orice ar fi dupa fiecare utilizare cu votca sau ceva puternic ca am facut o gafa acum 8 luni de mi-am facut fata praf ca mi am raspandit sporii de la cosuri si eram plin pe toata fata. Chiar daca zice sa nu dai cu alchol pe recipientele de sticla dupa utilizare, o faci pentru binele tau nu a aparatului!
Nu te gandi ca nu vor iesi cosuri, dar am tenul curat, neted si daca are tupeu sa iasa unul il dau 2 zile cu ulei si cosu dispare. Am incercat mai multe am fost la dermatologi si degeaba, m-a ajutat o doamna si inca ma mai ajuta( adica inca ma mai cearta ca nu respect 100% programul cosmetic).E bataie mare dar eu zic ca merita si e totul natural, fara reactii adverse.

| dullcat a răspuns (pentru Konstantinos99):

Vezi ca linkul respectiv trimite catre nimic si degeaba zici ca e mai ieftin, fiindca pentru a cumpara ustensilele, plus tot ce ai nevoie, plus produsele in cantitati pe care nu le folosesti in intregime, iesi mai scump.Stiu asta pentru ca si eu am cumparat de pe elemental acum multi ani.Ai grija ce scrii pe aici. Uleiul esential de lavanda mi-a dat mie o reactie alergica care s-a manifestat in niste cosuri de toata frumusetea care mi-au lasat semne pe barbie timp de 3-4 ani in liceu.
Nu toti sunt chimisti si trebuie respectate retetele prezentate pe site, mai ales daca au grad avansat, fiindca acelea sunt concepute de personal specializat.La retetele cu eticheta de incepatori e alta treaba.Chiar si asa, orice do it yourself acasa poate sfarsi urat, deci, repet, in locul tau nu as face astfel de afirmatii,, E bataie mare dar eu zic ca merita si e totul natural, fara reactii adverse. ''pe aici deoarece este extrem de iresponsabil.La fiecare produs elemental scrie fisa tehnica cu specificatiile si cum pot acestea da reactii alergice.Mai adaug ca nu exista chestii 100% naturale. Orice produs sigilat nu poate avea eticheta de natural. Poate vrei sa spui extracte naturale.De apa pe care o iei direct din rau poti spune ca e naturala, insa cea de la magazin, imbuteliata nu, deoarece a trecut printr-un proces.

| Konstantinos99 a răspuns (pentru dullcat):

Daca tu ai alergie asta e treaba ta, nu au toti, poate incerca si vedea, daca are alergie la unul din uleiuri il elimina pe respectivul sau respectivele. Daca vrea/vrei rezultate pe termen lung trebuie evitati conservatii.Si daca am zis ca e ieftin, e ieftin si stiu mai bine ca tine. Bine ca ai mentionat serul cu vitamine il gasesti pe:https://www.ellemental.ro/retete-cosmetice/14742_ser-cu-vitamine-a-c-e.html

| dullcat a răspuns (pentru Konstantinos99):

Nu inseamna ca toti au, dar inseamna ca e eronat sa afirmi asa ceva,, E bataie mare dar eu zic ca merita si e totul natural, fara reactii adverse. '' Afla ca toate retetele au conservanti, altfel nu se vor pastra timp indelungat cat sa fie folosite produsele.Nu face nimeni produsul zilnic, numai de 1 ml sa fie folosit o data si gata.

Iar reteta aia e pentru nivel de dificultate mediu si daca adaugi toate produsele in cos, te costa 152, 03 Lei. Ingredientul numit Fragard actioneaza drept conservant in ea.

| Konstantinos99 a răspuns (pentru dullcat):

Da exista in frigider 1 grad Celsiushee hee tine 2 saptamani si exact ca sa folosesti tot. Iar din asta 152, 03 Lei nu faci doar o tura, faci mult mai multe, deci 3 luni 152 + 3 luni ser hialuronic 89 lei + ulei esential mix 300-600 pe 6 luni in functie de marca si tipul de ulei deci cam 130-180 lei lunar Wow ce mult. Pai nu ai incercat produse de 150 lei un tub de 30 mg/ml sa vezi diferenta de pret. Pe bune e bataie de joc sa pretinzi ca sti, poate nici eu nu stiu multe dar cand dau un sfat il dau pentru ca am motive suficiente.La mine a functionat poate va functiona si la ea, sansele de esec sunt0% chiar daca are intoleranta la un produs poate sa il inlocuiasca sau elimine wow.Si oameni cu lergici sunt 1/1000 cel putin deci vorbim de exceptii.

| dullcat a răspuns (pentru Konstantinos99):

Am avut si eu luptele mele cu acneea, frecand destui bani, la vremea cu pricina, stai linistit.Bataie de joc este sa recomanzi ceva pentru o problema de natura medicala crezand 100% ca va functiona pentru acea persoana, asa cum dai tu de inteles.
Eu doar am atras atentia asupra unor aspecte care pot face mai mult rau decat bine.Degeaba are posibilitatea sa-si faca mai multe, daca nu va functiona. Poate ca da, poate ca nu.Nu avem de unde sti, pentru ca aceste retete nu difera prea mult fata de produsele din farmacii destinate acneei.Trebuie toate testate.Iar daca elimina un ingredient asa random, reteta nu va mai functiona.Multi adulti dezvolta alergii chiar in timpul vietii. E destul sa fie OP exceptia, ca apoi sa te injure fiindca s-a ales cu si mai multe cosuri. :))
https://www.cdc.gov/nchs/pressroom/nchs_press_releases/2022/20220126.htm

| Konstantinos99 a răspuns (pentru dullcat):

Vrea incerca nu vrea nu incearca si atat, eu ma concentrez procentul de 99% tu pe cel de 1%. Nu e chimie e combinatie de substante naturale.

| dullcat a răspuns (pentru Konstantinos99):

Si din ce sursa ai scos procentele astea? Nu e chimie?laughing Atunci esti liber sa faci tu propriul produs cu ce gasesti in bucatarie, sa vedem ce iese? Macar nu fa astfel de afirmatii, luand in deradere munca unor oameni care au studiat o facultate si isi petrec timpul in laboratoare pentru ca tu sa scapi de cosuri in timp ce afirmi ca nu e chimie la mijloc.

| Konstantinos99 a răspuns (pentru dullcat):

Fi tu sanatoasa, ca totul e marketing, daca ai sti ce cumperi, nu dai nici 2 bani.Nu sta nimeni in laboratoare sa se gandeasca la binele tau.

| dullcat a răspuns (pentru Konstantinos99):

Si astia de la elemental stau si se gandesc la binele meu sau cum? Tot marketing e. laughing Ma informez mereu despre ce cumpar, in masura in care pot, stai linistit.

Fii*

| Konstantinos99 a răspuns (pentru dullcat):

Tocmai asta e ideea nu au grija mea, am singur, iau ce trebuie si mi le prepar conform retetelor de pe blog, mai adug mai modific daca nu imi face bine ceva.0 merketing, marketingul derermina vanzarea unor produse prin diferite procedee, eu iau produse de baza, ca si cum cumpar sac de ciment sau pietris doar ca pentru fata, cimentul il fac eu nu il iau gata facutwinking

| dullcat a răspuns (pentru Konstantinos99):

Cumperi produse de baza de pe siteul lor si crezi ca strategia de marketing nu functioneaza? Ce cumperi tu tot,, gata facut'' este, ca nu le iei brut din natura.

| Konstantinos99 a răspuns (pentru dullcat):

Este situl producatorului prin reprezentanta., gata facut'' era la tipla serul, direct aplicabil si de 2 ori mai scump+costul marketingului+ adaosul comercial, ala e marketing, nu achizitia produselor de baza si prepararea proprie a produsului.

| dullcat a răspuns (pentru Konstantinos99):

Incerc sa-ti spun ca acele ingrediente individuale sunt deja preparate in vederea obtinerii produsului final pe care doresti sa-l folosesti, nu le poti obtine tu asa random de nicaieri, dar vorbesc la pereti, se pare.Atat timp cat le cumperi de pe siteul lor, folosesti reteta lor si faci reclama in continuare, strategia de marketing functioneaza.

| Konstantinos99 a răspuns (pentru dullcat):

Sunt singurii importatori din industrie,ce imi ofera substantele necesare,alt punct de vanzare cu exceptia sitului nu au decat prin intermediari. Poti vorbi luni de zile nu ma intereseaza,sunt substante de baza atata timp cat eu nu mi le pot procura singur, materia prima este reprezentata printr-un produs finit dar nu neaparat un material/produs neprelucrat finit. Zici ca te plateste cineva sa ma contrazici, eu am dat o varianta si atat timp cat nu am alta si la mine functioneaza pe asta o voi sustine. Dai alte variante, ajuta! si nu te mai impiedica de piciorul meu, mersi.

| dullcat a răspuns (pentru Konstantinos99):

Pe mine pe intereseaza cand afirmi niste lucruri, mai ales ca pot exista consecinte negative. Daca nu esti capabil sa intelegi asta, cu atat mai rau.Mersi si eu pentru discutia inutila, as always.

| Konstantinos99 a răspuns (pentru dullcat):

Consecinte pot exista pentru orice produs medical si non medical(daca e sa ne concentram pe exceptiile de 1%) deci...
Si datiile viitoare vino cu argumente puternice si clare ca sa ma convingi mai ales ca stiu despre ce vorbesc, cand nu stiu, nu stiu sunt incepator ascult si invat si poate imi dau cu parerea.

| dullcat a răspuns (pentru Konstantinos99):

Mai, scrie acolo la categoria, Retete' destul de clar:

https://www.ellemental.ro/documents/GMP-short-RO_S.pdf

Iar conditiile de lucru necesare, prezentate pentru ca totul sa fie in ordine, fac trimitere clara catre cele dintr-un laborator.Te sfatuiesc sa citesti tot ghidul, daca nu ai facut-o deja.

| meli120 a răspuns:

Depinde de cauza.
Mergi la dermatolog. Nu o sa gasesti soluatia care sa functioneze pentru tine pe net.
Dermatologul o sa te trimita la analize ca sa iti gaseasca o cauza.
Te trimite la analize hormonale si la ginecolog.
Nu lua in seama reactiile adverse care ar putea sa le pretinda unii la roacutane. Am cunosc destui oameni fara probleme pe termen lung. Daca niste buze uscate ar fi un capat de lume, cand ai acnee severa. Un dermatolog bun nu iti prescrie roacutane fara sa te vada lunar si sa te trimita la analize de sange deci in conditiile astea sunt mici sansele sa ai probleme.
Eu de exemplu am ovare micropolichistice, dar nu se stie de ce. Au vrut sa ma treaca pe medicamente pe diabet, dar mi s-a parut aiurea pentru ca aveam valori relativ normale si nu le-am luat.
Nu exista tratament pentru acel diagnostic, atata ca am primit anticonceptionale, restul sunt povesti cu alimentația pentru majoritatea au zis ca vindecarea este aproape imposibila.
Am fost destul de bine cat am fost pe anticonceptionale, dar si ele au reactii adverse evident ca nu am experimentat vreuna, dar nici sa le i-au pe viata nu ar fi o solutie sanatoasa.
Acum sunt pe roaccutane si merg spre bine. Sper sa scap de cosuri in mare parte dupa tratament, desi mi-a zis doctorul dermatolog ca fiind fata si cu ovare micropolichistice nu neaparat merge in prima tura de 6 luni. Iubitul meu a scăpat cu roacutane de cosuri acum 2 ani si nici nu a avut vreo reactie adversa.
Atata tot ca este interzis sa faci copii pe perioada tratamentului, sincer nu stiu cine ar vrea cand se apuca de orice medicamentie.

| Bronson1 a răspuns:

Treci pe dieta carnivora, si n-o sa mai ai cosuri.
Esti cel mai probabil intoleranta la carbohidrati.
Un mod bun de a-ti da seama, e ca daca dupa ce mananci dulciuri iti ies mai multe cosuri, e foarte probabil sa ai aceasta intoleranta.
Nu exista ten mai curat decat acel al unui carnivor.
Cauta pe Youtube in engleza, ca acolo iti iei cele mai multe informatii, si o sa fii uimita.
Medicii mai nou au realizat ca omul din antichitate era carnivor (eram vanatori). Abia de cand consumam grau (gluten), plante (care contin oxalati - cancerigeni), si alte mancaruri bogate in carbohidrati (diabet), oamenii au inceput sa se ingrase si sa aiba tot felul de probleme.

E de asemenea cea mai buna dieta de vindecare (daca ai kg in plus, le elimini doar din dieta, daca ai orice problema de sanatate, se rezolva).
Am convins cateva persoane deja, si sunt mandru de realizari.

| dullcat a răspuns (pentru Bronson1):

Eu n-as fi asa mandra de faptul ca incurajez lumea sa manance carne umpluta cu antibiotice si hormoni de crestere, care cum crezi ca vor reactiona stiind ca acneea tine tot de hormonii din organismul nostru? Multe ingrediente din alimente sau produse de ingrijire personala actioneaza ca perturbatori endocrini.Vanatorii se puteau bucura pe vremuri de carnea curata, ceea ce astazi nu prea mai exista.

| Bronson1 a răspuns (pentru dullcat):

Da bravo! Vorbesti fara sa stii, ce ai auzit si tu prin articole de 2 lei in reviste online, ca sa iti farmezi puncte pe TPU. Ia du-te frumos pe Facebook, cauta grupuri de carnivori unde oamenii isi posteaza before-after, sa vezi diferenta atat vizuala, cat si la analize de sange, reversed diabetes, cancere vindecate, etc. Totul e gratuit si public, nu e niciun sistem ascuns care sa iti ceara bani. Te rog abtine-te din a comenta aiurea, si a speria lumea cu informatii false. Sunt carnivor de 1 an, mi-am vindecat boli de piele, inima, plamani si altele doar din dieta. Familia mea a trecut pe carnivore de asemenea, pentru aceleasi rezultate. Nu conteaza ce e in carne, conteaza macronutrientii. Restul se curata de la sine.

| dullcat a răspuns (pentru Bronson1):

Exista studii pe aceasta tema, iar tu esti rupt de realitate daca ai impresia ca vorbesc de pe dealuri.Du-te frumos la cartea de biologie unde scrie ca omul este omnivor, nu carnivor.Nu am interes sa intru pe astfel de grupuri si nici sa fiu convinsa de altii, asa cum nici eu nu caut sa te conving pe tine.Doar am mentionat de aspectele negative ale carnii, fiindca o dieta bazata numai pe asta suna exagerat.Si nu poti sa negi ca orice lucru are atat argumente pro cat si contra.Aceleasi aspecte negative se aplica inclusiv legumelor plus fructelor.Mai mult de atat, am prieteni care sunt medici veterinari si cunosc foarte bine cum oamenii de la sate isi trateaza animalele, ca apoi sa vanda carnea celor de la orase. Vorbesti ca un fumator care nu este constient de efectele negative pe termen lung. Felicitari pentru ca ai trecut peste anumite boli, insa nu ai descoperit nimic revolutionar, asa cum pretinzi.Multi romani sunt carnivori convinsi, farfuria lor abia vede 2 legume si un fruct pe zi, dar tot sufera de multe afectiuni de sanatate.

| Bronson1 a răspuns (pentru dullcat):

Bravo, tanara "speranta" cu care nu se poate discuta, ca nu poti gandi singura, stii doar sa repeti ca ce scrie in cartile de biologie, asa este! Nu conteaza ca sunt studii noi, ca se mai descopera lucruri care inainte se cunosteau gresit. Comunistii aveau dreptate! Bravo! Ei stiau mai bine!

Nu conteaza ca toti care au trecut pe carnivore s-ai vindecat, au scapat de kilogramele in plus, gandesc mai limpede, au scapat de inflamatii, etc.
Ca informatiile sunt libere, si le gaseste oricine.
Ca eu personal si apropiatii mei (toti care au incercat dieta) s-au facut bine.
Ca exista spitale in Europe (Paleo-keto in Ungaria, sau PKD) care trateaza in mod oficial cancerul cu dieta carnivora.

Conteaza ca asa zice in cartea de biologie ca suntem omnivori! laughing
Noi trebuie sa credem ce ne-a invatat scoala, ca de aia sunt Romanii asa inteligenti, ca am fost invatati bine.

Doamne pazeste-ne de asemenea persoane incuiate.

Ti-am mai spus: plantele contin oxalati, care sunt cancerigeni.
De asemenea majoritatea plantelor sunt bogate in histamine, care produc inflamatii.
Oamenii de asemenea (biologic vorbind), nu pot extrage acizii grasi din fibre, pentru ca nu avem intestin pentru asta (apendicele ar fi trebuit sa il avem functional, si sa aiba vreo 8 metri pentru a putea procesa fibrele) prin urmare plantele sunt in cea mai mare parte daunatoare.

E evident ca habar nu ai despre ce vorbesti, deci nu stiu ce incerci sa ne demonstrezi aici.
Eu dau sfaturi care ar putea ajuta persoana, bazandu-ma pe feedback-ul altor persoane care au trecut prin aceleasi lucruri.
E evident ca nu ii fac bine carbohidratii, si are anumite intolerante. Dar vii tu sa ma corectezi, ca esti fata "desteapta". Bravo!

Despre ce romani vorbesti tu ca sunt carnivori, ca mananca predominant carne? Majoritatea mananca TOTUL cu paine (gluten, carbohidrati, histamine). Ca bagi o bucatica de planta in gura, sau ca bagi 10 kg de plante pe zi, NU VEI INTRA IN CETOZA.

Informeaza-te, si abtine-te din a da oamenilor sfaturi.
Multumesc pentru intelegere.

| dullcat a răspuns (pentru Bronson1):

Care tanara generatie? Lasa ca niciun intelept de 50 de ani nu foloseste verbul, a farma,' care nici macar nu exista in romana.Prin urmare, mai mult de 30 de ani nu cred ca ai, asa ca indraznesc sa spun ca ne putem trage de sireturi.Sigur, vechea scuza cu comunistii, bagata pe gat in absolut orice discutie, ca doar trebuie sa existe o oaie neagra oriunde, desi nu are absolut nicio relevanta cu discutia. laughing Iar orice trimitere catre,, Lasa dom'le ca de asta a ajuns Romania asa bla bla bla...'' ma da gata.As fi vrut eu ca toata tara sa citeasca cartea de biologie si sa termine macar liceul, ca apoi sa se contrazica cu astfel de personaje ca tine, dar din nefericire, nu se intampla.

Apreciez si eu insultele necerute, dar abtine-te din a nu mai respecta parerea altora, doar pentru ca ai impresia ca ai descoperit tu focul si ai devenit pseudomedic din urma unor experiente personale.Prin modul acesta de adresare nu convingi pe nimeni sa manance carne, stai linistit, ba faci fix opusul.Seara buna.

| elen123 a răspuns:

Buna, te poti duce la un dermatolog, eu doar pot sa ti recomand crema pentru acnee de la Cerave, la mine a functionatwinking Funda? smug>