| LoveMusic a întrebat:

Ce sfaturi/diete imi puteti da pentru a slabi? Dar nu creme! Dau fundintza big grin

Răspuns Câştigător
| JeSa a răspuns:

Ceaiurile ajuta foarte mult(duc la o buna digestie),
http://www.info-ghid.com/......nte-s.html
Totusi, iti recomand sa citesti si de aici :
http://www.studentie.ro/......61-a-38354
http://www.elady.ro/......epede.html
http://www.121.ro/articole/art6608-sfaturi-pentru-a-slabi.html
http://www.slabirefit.ro/......lueta.html
Poate iti ajuta, bafta.

15 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Slavic - amice mai degraba o ajuti cu un sfat, cum i l-am zis eu,, ca ex. "ceaiurile", ca atat sunt in masura; in rest am oferit cum bine se obs. linck-uri pentru a o orienta catre niste idei, ca atare despre diete,,, totusi altadata ofera si sursa de copiere, si lasa jos "garda cu alergatul dupa fundite si puncte"...
:-"cumva este aceasta? http://amelie.ro/sporty/cum-sa-slabesti-repede

| Marii a răspuns:

Nu manca noaptea tarziu, nu te mai duce la fast-food-uri, mananca cat mai sanatos-fructe/legume zilnic, poti bea si cate un ceai pentru o digestie mai buna (iar zaharul din ceai inlocuieste-l cu miere). Din 2 in 2 zile fa si niste sport. happy

| LoveMusic explică:

Ma intreba Daniela cate kg am happy Nu sunt grasa. am 53 kg big grin Doar ca as vrea sa fac mai mult sport si sa am un organism sanatoswinking Multumesc!

| MikyMi a răspuns:

Sa mananci orice dar in cantitati micute. Asa vei fi sanatoasa si nu te vei ingrasa!
Bafta!

| Ana-Maria94 a răspuns:

Poi eu pot sa-ti spun cateva pentru ca si tin diete din clasa a3a si acum sunt in a8amEu am mancat disociat adica sa nu combin mancarea, nu am baut sucuri cu acid nu am mancat dulciuri, iar dupa ora 6 nu m mancam decat fructe si putin sport.Mult noroc!

| marioBARCELONA a răspuns:

Incepi prin a nu mai manca dupa ora 18. 00
Dupa o luna mai vorbim...
Succes!

| Oktavian a răspuns:

Dietele duc la slabire si poate la boala dar sportul zilnic duce tot la slabire dar si la sanatate!

| scumpikkk a răspuns:

Pai ar fi sa renunti la dulciuri, fast-food, sa nu mai mananci seara dupa 18, eventual daca ti-e foame poti manca un iaurt degresat, un fruct, peste ziua poti manca supe, cartofi fierti, salate, putina carne dar nu prajita (fiarta), peste si putin sport, nu ti-as recomanda o dieta severa ca numai iti strici stomacul, si cand nu o s-o mai urmezi o sa te ingrasi dublu.bafta

| Slavic a răspuns:

Esti mereu pe fuga - vrei totul repede, repede, repede. Slabitul nu face deloc exceptie de la norma, dimpotriva! Cat de repede vrei sa slabesti? O saptamana, doua saptamani. Desi nu sunt de acord cu dietele fulger, iata cateva sfaturi utile pentru acelea dintre noi care avem nevoie sa slabim repede.

In primul rand nu este sanatos pentru organism. O dieta fulger ne lasa mai slabite decat am inceput, mai fara vlaga si energie. O dieta fulger ne slabeste sistemul imunitar si ne face mai sensibile la inbolnaviri. Mai mult, cu astfel de diete in care slabesti 2 sau 3 kilograme intr-o saptamana, ai aproape garantat efectul de yoyo - cand nu mai urmaresti regimul alimentar impus de dieta, te ingrasi si risti sa iei mai mult in greutate decat ai slabit.

Ce poti face este sa scazi numarul de calorii pe care le consumi zilnic - undeva aproape de 1. 000 - 1. 200. Chiar daca nu mananci mult la o masa, ai grija sa imparti mancarea pe care o cunsumi intr-o zi in 5 sau 6 mese. In felul acesta, nu risti sa te mai scoli de la masa simtindu-te foarte grea si plina.

Bea multa apa. De la 5-6 pahare pe zi. Chiar daca nu iti este sete, consuma cat mai multe lichide. Fara, insa, ceaiuri indulcite, sucuri carbogazoase sau bauturi alcoolice. Multa, multa apa, lamaie si un pic de menta te vor racori si revigora. Un mic truc ar fi ca in fiecare dimineata sa bei un pahar de apa. A doua zi sa bei un pahar si jumatate. A treia zi doua. Si de aici inainte cate doua pahare de apa dimineata inainte de micul dejun.

Sport - o jumatate de ora de alergat o sa faca minuni pentru tine, pentru tonusul tau muscular, pentru nivelul energiei din acea zi. Daca inca simti o pofta nestavilita de foame, spala-te pe dinti. Gustul aromat al pastei iti va diminua senzatia de nemancare.

| daniela_7403 a răspuns:

Sa tai si sa-mi dai si mie:laughing
dar daca serios cite kg ai? daca esti grasa tare incepe incetishor incetishor sa slabesti, iar daca asa putin fugi la sala, si maninca mai multe fructe decat carne. a si mi-am adus aminte de sora mea cum facea diete, avea o carte ceva poate gasesti si pe net, unde la anumita virsta si kg, scrie cate calorii trebuie sa consumi pe zi, si tu deam singura iti faci regimwinkingsucces! da jos burtica mai repede.si nu uita de sport! alearga, fa gimnastica.eu sa fiu grasa imi pare ca as slabi in doua zile:laughingaaaa si nu uita inca ceva:sunt baieti care adora sh oleaca de burticabatting eyelashes)

| mariapow a răspuns:

Am un prieten foarte bun care era gras gras, dar dupa ce a citit cartea Mihaelei Bilic (Traiesc deci ma mentin)si a tinut regimul ei a slabit miraculos si inca se mentine de la 98 kg a ajuns la 83. Poti manca orice dar cu masaura de la ciocolatala diferite chipsuri, etc. Cel mai important e sa ai rabdare sa slabesti. El a slabit cam in 7 luni si a ajuns la o greutate normala. Nu incerca sa te infometezi pentru a slabi.

| clady_5716 a răspuns:

Poti sa incerci site-ul www.eva.ro/dietafitness/ vei gasi ce dieta doresti.Mult succes si cat mai putine kg!

| boobooroozaa a răspuns:

Si eu tin dieta si ar fi bine sa te gandesti la ce mananci si sa iti calculezi caloriile si intra pe un site ca sa iti calculezi greutatea ideala si e fff important sa nu te dai batuta si eu sunt mai la inceput si cand am inceput imi era atat de greu sa nu mananc nimic dulce mai ales ca eu adoooooor cioko si cand iti e pofta de ceva dulce mananca un fruct sper ca te-am ajutat BYE

| Cristy_6051 a răspuns:

Pentru o pierdere sigura a intregului surplus de greutate si pentru mentinerea rezultatelor obtinute, este necesar sa tii seama de urmatorii factori:
Inarmeaza-te cu rabdare. Procesul de acumulare a surplusului de greutate a durat ani si chiar zeci de ani. Obiceiurile alimentare care au dus la surplusul de greutate s-au acumulat si ele tot in zeci de ani, asa ca aveti rabdare: ai nevoie de cateva luni pentru a-ti realiza visul de a slabi si pentru a invata sa mentii rezultatele.
Schimbarea obiceiurilor alimentare. Printre persoanele cu surplus de greutate s-a raspandit ideea de "atac asupra surplusului de greutate". Asemenea atacuri incep, de obicei, lunea si se termina vinerea si nu au nimic in comun cu procesele profunde cum sunt schimbarea obiceiurilor alimentare si schimbarea metabolismului. Pentru schimbarea deprinderilor alimentare sunt necesare intre 90 si 120 de zile de parcurgere riguroasa a unei diete de slabire.
Ajutorul specialistului. Majoritatea oamenilor care vor sa slabeasca si sa-si mentina rezultatele, au nevoie de ajutorul specialistului. Datorita lipsei acestui ajutor, nu aleg dieta potrivita, nu manifesta consecventa si adesea intrerup dieta.
Durata programului de slabire. Pierderea optima de greutate este, in medie de 5 kg pe luna. Daca ai surplus de 20 kg, atunci trebuie sa folosesti o dieta de slabire pe parcursul a 4 luni.
Durata programului de mentinere a greutatii. Dupa ce ai slabit, trebuie sa inveti sa-ti controlezi greutatea. Pentru aceasta, continua sa folosesti o dieta de mentinere pe o durata egala cu cea a programului de slabire, fara sa revii la vechile obiceiuri alimentare, cantarindu-te saptamanal.
Formula succesului. Pentru pierderea cu succes a intregului surplus de greutate si mentinerea rezultatelor, inarmeaza-te cu rabdare si foloseste formula de mai jos:
Surplusul de greutate se imparte la 5 kg/ luna = numarul de luni de folosire a dietei de slabire.
Aceeasi perioada este necesara pentru consolidarea rezultatelor obtinute, folosind o dieta de mentinere a greutatii.