| euanonim a întrebat:

Cu toti iti spun: " Ce bine arati!" dar nimeni nu te intreaba: "Ai mancat azi?". Admira cu totii noua ta bluza mulata pe abdomenul tau, perfect plat acum, nimeni nu stie cata inghetata ai poftit azivara. Te privesc invidiosi mergand cu gratie pe noile tale tocuri subtiri de 12 cm, fara a banui faptul ca fiecare pas pe care il faci te seaca de energia provenita din marul pe care l-ai mancat de dimineata. Se uita cu coada ochiului la picioarele tale subtiri si lungi, din blugii stramti pe care ii porti, fara sa stie ca tu simti ca te lasa picioarele, cu fiecare pas pe care il faci.Cand te-au vazut pentru prima data in costum de baie, au crezut ca esti cu totul si cu totul o alta persoana. De cate ori te vad, iti spun ca arati din ce in ce mai bine, fara sa stie ca te si simti din ce in ce mai rau. Se mira cat de frumoasa poti fi in acea rochie mulata, sexy. Habar n-au ca odata o vedeai in vitrina si nici macar nu visai sa incapi in ea.
Barfesc invidiosi ca ti-ai cumparat 3 valize de haine azivara, fara sa-si dea seama ca in cele vechi, acum, incap si ei, si tu. Iti admira cu totii zambetul finut, de pe chipul acum firav, dar cati dintre ei te-au vazut strambandu-te in fiecare dimineata incercand sa mesteci cerealele fara gust, in timp ce iaurtul acela scarbos al carui gust il simti si acum ti se scurgea printre dinti, iar apoi pe gat in jos. Iti spun ca ai ochii frumosi dar nu banuiesc cate prajituri de ciocolata au vazut acestia, dupa care ai inghitit in gol. Cu totii te intreaba " Cat ai slabit?". Nimeni nu te intreaba:" Cata foame ai rabdat?".
Te admira cu totii si recunosc: "Nui usor". Dar nimeni nu te intreaba :" Ti-a fost greu?". Sunt curiosi cu totii cum te simti in noul tau corp, cum e sa fi slaba si frumoasa ca o Barbie, cand pana nu demult erai Ratusca cea urata? Nimeni nu stie cata apa si cat ceai ai baut candva de foame. Nimeni nu te-a vazut cand te trezeai plangand de rau ce iti era. Cand te tineai de fiecare perete din camera pana in baie sa nu cazi. Nimeni nu ti-a zis:" Ia un loc" atunci cand nu mai aveai putere nici macar sa faci un pas.Isi dau cu parerea spunand ca fructele si semintele ingrasa! Nu si daca le mananci ca si fel principal.Se plang ca acum te uiti la ei de sus. Nu banuiesc ca odata deschideai ochii si nu vedeai nimic de ametita ce erai. Cei care odata te strigau" balena!" acum nu te mai recunosc, dar ar da orice ca sa te atinga si sa te aiba pentru o noapte macar.Se intreaba cu totii mirati unde ti-au disparut obrajii aceia rotunzi, fara sa stie cate lacrimi de " Nu mai pot" au curs pe ei. Iti spun ca mai ai putin de urcat pana sa atingi perfectiunea. Nimeni nu-si aminteste cat de jos ai pornit. Iti scot ochii: "Ti-am zis dintotdeauna ca ar trebui sa slabesti ", de parca ar fi chiar meritul lor. Sunt curiosi cu totii cati baieti te curteaza pe zi, dar niciodata nu sunt curiosi cate zile au trecut de cand ai mancat ultima data. In timp ce ei beau apa dupa o masa copioasa, habar nu aveau ca tu o bei de foame. Cati dintre ei stiu ca sub acel tricou stramt, stomacul tau striga disperat dupa ceva de mancare! Iti spun ca dulciurile ingrasa, molfaind dintr-un baton de ciocolata. Habar nu au cate zile ti-a parut rau dupa ce ai calcat stramb si ai mancat un biscuite odata.Iti spun ca s-a terminat! Ai reusit sa ajungi sa arati cum ti-ai dorit din totdeauna, nimeni nu stie cat de greu iti e sa te mentii, nimeni nu stie ca odata stateai minute in sir uitandu-te la o cireasa, dupa care ii dadeai drumul din mana spunand:" Nu mi-e chiar asa foame".
Toti au spus ca vor fi alaturi de tine. Nimeni nu a fost acolo sa te prinda de cate ori ai lesinat de foame.Pentru ei te-ai schimbat atat de repede. Doar un an! Pentru tine au fost 365 de zile si tot atatea nopti in care te trezeai de la zgomotul produs de stomacul tau gol. Ceea ce pentru ei inseamna 15 kilograme, pentru tine au fost 15.000.000 de miligrame.

Răspuns Câştigător
| Lasatunumele a răspuns:

Te admir pentru faptul ca ai reusit sa slabesti, eu nu am puterea sa ma apuc de o dieta, cu toate ca m-as putea descotorosi linistita de 2-3 kg. Acum revenind la chestia asta. Nu stiu cati ani ai, dar obisnuieste-te cu ideea ca lumii nu ii pasa. Daca esti grasa, esti prea grasa, daca esti slaba esti prea slaba, nu ai cum sa multumesti lumea. E bine ca ai reusit sa slabesti atat, dar pentru ce? Pentru cine? Ca sa arati tu bine in ochii lumi, faci atata efort? Iti chinui corpul pana urla de disperare? Nu mai incerca sa ii faci pe toti sa te placa, pentru ca NU AI CUM. Lumea este rea, fiecare e pentru el, si oamenii care te iubesc pe tine, ca si persoana n-o sa se uite in 100 de ani la fizicul tau, la hainele tale, la parul tau. Macar daca tu te-ai fi simtit bine in pielea ta, dar din cate vad tot te plangi pentru ca lumea nu iti spune ce ai vrea sa arati, nu iese in evidenta chinul prin care ai trecut. Si nu va iesi niciodata, pentru ca repet, lumii nu ii pasa. Tie iti pasa de tine, lui x de el, si lui y tot de el. Asa functioneaza lucrurile. Si ai grija ca s-ar putea sa ai o cadere nervoasa si sa te pui pe mancat pana cand pui inapoi 30 de kg. Asta e dezavantajul infometerii. Have a nice day

6 răspunsuri:
| francesca89 a răspuns:

Da acum serios,tu crezi ca o sa vina un tip la tine,si o sa te intrebe "vai draga, ai mancat ceva azi?" sau tu cum iti imaginezi? de ce ti'e mila de tine? ai slabit si ce mare lucru? n'ai slabit pentru altii, ai facut'o pentru tine.de ce trebuie sa cersesti mila sau simpatie? si de ce nu esti modesta? asta e problema voastra,fetelor care slabiti, va credeti printese si papusi barbie, sau ca sunteti cele mai frumoase pe lumea asta.trezeste'te la realitate, sunt milioane ca tine!

| francesca89 a răspuns:

Si inca ceva, din moment ce te infometezi aia inseamna ANOREXIE si nu e ceva cu care sa te lauzi!

| AndreiP98 a răspuns:

Asa...Si ce vrei sa spui?

| Ryuk751 a răspuns:

Si ce vrea sa insemne discursul asta al tau bine am inteles ca nu prea ai mancat.pentru ce sa te fluiere baietii pentru ca esti rsxy.lasa ca daca mananci putin mai mult tot o sa fluiere.fa un rezumat pentru urmatorul care citeste eu m-am saturat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu imi pot imagina prin ce ai trecut dar un mic sfat totusi, traiesti pentru tine sau pentru lume?
Ce rost are sa duci o viata perfecta din punctul lor de vedere cand tu te simti ingrozitor.

| euanonim explică:

Normal ca ma simt mai bine. m-am mai multa incredere in mine. asta am vrut am reusit. a-ti fi foame nu inseamna neaparat a fi anorexica. daca initial mancai de 6 ori pe zi iar acum de 3 mi se pare normal ca sa iti fie foame. am scris asta pentru celelalte fete care isi doresc sa slabeasca si nu pot, ca sa-si dea seama ca nu asta inseamna totul chjiar daca pentru cei din jur este totul. nu sunt anorexica si cum m-ati mai facut pe aici.
si pentru francesca 89 crede-ma nu curge pielea pe mine. arat chiar f bine. de la 73 de kg la 58 e ceva. in plus sunt tanara am doar 17 ani asa ca nu are cum sa curga pielea pe mine cum zici tu.