| alyxuta5 a întrebat:

Imi spuneti si mie niste tratamente naturiste pentru par...

Răspuns Câştigător
| nellyneliana a răspuns:

Buna!
Eu iti zic o masca pentru cresterea mai rapida a parului :
- vitamina A
- ulei de ricin
- ulei de masline
- seminte de ardei iute uscat
- albus de ou.
Masezi radacina parukui si lasi sa actioneze pana simti ca incepe sa te usture (de la semintele de arde).
O alta masca impotriva caderii parului si accelerarea cresterii:
- 1 sticluta ulei de ricin
- 2-3 picaturi vitamina A
- putina zeama de lamaie
- vitamina E
Se maseaza radacina parului si se lasa peste noapte. Succes!
Ps: La prima nu stiu cantitatile (eu pun din ochi), iar pe cea de a doua nu ama pucat sa o incerc.

9 răspunsuri:
| SadRomance a răspuns:

Foloseste 2 lingurite de ulei de masline si 1 l de ceai de musetel, o sa iti intareasca firul de par si va fi mai matasosbig hug

| Pirkko a răspuns:

Si care e problema cu parul tau? Vrei tratamente dar ne lasi sa ghicim care e problema?

| Pirkko a răspuns:

Nellyneliana,
Degeaba imi votezi raspunsul! Invata si tu, membru senior TPU, ca atunci cand ceri un tratament, iti expui mai intai problema. Ca la medic! Ca doar nu te duci la doctor si zici: "Buna ziua, domn' doctor. Dati-mi un tratament pentru plamani!". Ar trebui, deci, membru senior TPU, sa ceri lamuriri inainte sa dai raspunsuri. Pricepi, membru senior TPU?
Et en avant la cavalerie!

Psst. Imi sutesti raspunsul, il repun... Oui, domn'doctor!

| Pirkko a răspuns:

Alyxuta5,
Ai cerut un tratament. Sa vedem ce inseamna cuvantul tratament, sa ne lamurim cu totii, copii! Dex-ul nu minte!
TRATAMÉNT s.n. Îngrijire medicală, mijloc pentru combaterea și vindecarea unei boli; cură, terapie

Tratamente naturiste sunt… Pentru par uscat, gras, matreata, par despicat, fara stralucire etc, etc, etc. Orice am zice, tratamentul ramane un tratament si corespunde unui diagnostic (par uscat, gras, etc, etc).

Acum am inteles mai bine ce doresti, faci culegere de tratamente naturiste, nu ai o problema in particular, vrei doar retete. Nu am, eu imi cumpar produsele de la saloane. Redken si Kérastase. Nu ma vad plimbandu-ma prin casa cu albusuri de ou si cu salata de ulei pe cap, dar asta e alegerea mea.
Ne-am lamurit cu totii acum. Salut!

| Pirkko a răspuns:

Imi cer scuze, Alyxuta5. Ai cerut tratamente, e adevarat. Dar definitia cuvantului tratament ramane valabila. Nu vrei unul, ci mai multe. Tratamentul ramane tratament si salata de albus de ou cu ulei de masline pe cap este unul din ele.

Daca nici de data asta nu ajungem la un rezultat, promit sa nu ma mai dau la studente. Aveti naravul sa-mi scoateti peri albi si nu doresc sa incep sa-mi vopsesc parul. Clar! big grin

| alyxuta5 explică:

Pirkko:In intrebare nu am spus ca am vreo problema, am cerut tratamente diverse pentru ca vreau sa le scriu intr-un caiet pentru cineva.

| alyxuta5 explică:

Pirkko:Nu am cerut un tratament am cerut "tratamente"

| fulvia a răspuns:

Uite, iti spun eu ce sa faci ca sa ai un par frumos, sau sa-si revina daca e deteriorat: Te speli cu 3 galbenusuri, dar numai cu ele si stai 20 min cu ele pe cap. Apoi te clatesti si bati albusurile de la cele 3 oua. dupa care te dai pe par si mai stai 20 de minute cu ele. Apoi te clatesti cu ceai de frumza de frunze de nuc. Fara sampon sau balsam 2 saptamini. Sigur da rezultate.Noroc

| cidi a răspuns:

Iti recomand ca dupa ce te speli pe cap sa te clatesti cu bere mirosul va disparea