| mg112mada a întrebat:

Buna,TPU!
Daca as vrea sa devin profesor de psihologie pentru liceu, in general clasa a X a, ce trebuie sa fac? Exista specializarea, sau trebuie mai intai sa fac facultatea de psihologie, si apoi sa dau vreun test ceva? Apoi, ar fi o idee si sa predau la facultate...
Aaa, si daca vreau sa profesez in strainatate, geva gen Elvetia, SUA, Danemarca, UK, s.a, dar ca profesor, ce ar fi mai indicat?
Intreb toate astea pentru o prietene de-a mea. FUNDA!
Si va rog sa raspundeti, daca se poate, la toate intrebarile.

Răspuns Câştigător
| ElenaSA a răspuns:

Faci facultate cu specializare Psihologie, Pedagogie, Psihopedagogie.Ai dreptul sa predai Psihologie daca dupa ce faci acesteasta specializare faci Master de 2 ani.Bafta!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform prevederilor L.nr.1/2011, a educatiei nationale, cu md. ulterioare, citez:
"ART.236.(1) Formarea iniţială pentru ocuparea funcţiilor didactice din învăţământul preuniversitar cuprinde:
a) formarea iniţială, teoretică, în specialitate, realizată prin universităţi, în cadrul unor programe acreditate potrivit legii;
b) master didactic cu durata de 2 ani;
c) stagiul practic cu durata de un an şcolar, realizat într-o unitate de învăţământ, sub coordonarea unui profesor mentor.
(2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), formarea personalului din educaţia antepreşcolară pentru funcţia de educator-puericultor din învăţământul preşcolar şi primar, pentru funcţiile de educatoare/ educator şi învăţătoare/învăţător se realizează prin liceele pedagogice.
(3) Pentru a obţine altă specializare, absolvenţii studiilor de licenţă pot urma un modul de minimum 90 de credite transferabile care atestă obţinerea de competenţe de predare a unei discipline din domeniul fundamental aferent domeniului de specializare înscris pe diploma de licenţă. Acest modul poate fi urmat în paralel cu masterul didactic sau după finalizarea acestuia."