| RoxanaGabriela99 a întrebat:

Bună ziua!
Încep prin a spune ca am absolvit Facultatea de Drept și aș avea nevoie de câteva lămuriri in privința unui concurs pentru un post vacant de grefier la care m-am înscris.
În situația în care promovez cele două probe ale concursului (practică și scrisă) și reușesc să obțin nota cea mai mare (prin urmare respectivul post), care este funcția de la care se pleacă? Concursul se organizează pentru un post vacant de grefier cu studii superioare juridice. Nu se dau alte detalii. Se preia funcția avută de grefierul de dinainte sau se pornește de la gradul de debutant? Presupun ca pornești ca debutant având în vedere ca nu ai mai lucrat in domeniu, nu?
Iar după începerea exercitării funcției mai trebuie să susțin vreun examen? Sau acesta se dă doar în vederea promovării în funcție?

Poate par puierile aceste întrebări, dar nu am găsit niciun răspuns concret la ele.

Vă mulțumesc!

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca nu ai asemenea experienta anterioara, atunci te angajeaza ca si debutant.
Ca grefier, trebuie sa stii scrie rapid, asemanator unei dactilografe, pentru a nota tot se discuta sau se dicteaza (mai ales in timpul sedintelor de judecata, dar nu numai).