| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua. Sunt studenta în anul 1 la Facultatea de Asistenta Medicala Generala și Moașe din București. As dori sa ma transfer din anul 2 la o școală postliceala. Credeți că este posibil? Mulțumesc

3 răspunsuri:
| Eireann a răspuns:

Nu stiu daca transferul direct e posibil, universitatiile si scolile postliceale sunt independente una de alta. Te retragi de la facultate, incepi postliceala, incerci sa echivalezi din examene (aici depinde de profesori) si asta este.

| Comunity a răspuns:

Buna ziua si tie. Stiu de o situatie asemanatoare de la o cunostinta numai ca in cazul acestei persoane situatia a fost fix inversa. Persoana respectiva s-a inscris la o postliceala in Cluj si a facut un an, iar dupa ce l.a terminat s-a transferat (cred ca a dat si un examen) la UMF sectia AMG si cred a si reusit acolo sa i se ia in considerare si unele examene pe care le-a dat in decursul acelui an la postliceala. Numai ca asta s-a intamplat prin 2017 deci nu stiu in prezent cum este procedura.

| xyz77777 a răspuns:

Eu zic sa termini facultatea. Iti gasesti mai greu loc de munca dupa absolvire ce-i drept dar diferenta de salarizare intre superioare si postliceala este de aproximativ 1000 de lei. happy