| IoanaIonuca a întrebat:

Ce parere aveti despre meseria de judecator? Credeti ca e greu sa profesezi si mai ales sa ajungi acolo? Care ar fi salariul pentru un incepator?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Profesia de judecator este una foarte grea si de raspundere, mai ales daca vrei s-o faci corect.
De asemenea este destul de grea si intrarea in aceasta profesie, dupa facultatea de drept cu licenta trebuie sa reusesti la examenul de admitere in INM, sa faci acolo 2 ani, sa reusesti la examenul de absolvire, sa faci un stagiu de 2 ani si sa reusesti la examenul de capacitate si apoi sa fii numit in functie de Presedintele Romaniei.
Detalii gasesti in L.303/2004, rep. in 2014.
Salariul unui judecator stagiar este de peste 7.000 lei.

Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a deveni magistrat, trebuie sa faci facultatea de drept + masterat + practica, dupa care dai examen pentru ocuparea postului dorit. In total, acesta inseamna minim 8-10 ani dupa bacalaureat. Salarul unui magistrat incepator este pe masura raspunderii postului.

| OnuOnulică a răspuns:

Trebuie doar să faci facultatea de drept și să ai ambiție ca pe viitor să prinzi un post bun de judecător. Meseria e destul de grea, dar vei câștiga destul de bine în străinătate.