| WayhaughtK a întrebat:

Politie de frontiera sau psihologie?
Ambele domenii ma atrag.
Si nu stiu care sa o aleg.
Voi ce sfaturi aveti?

3 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Psihologia te dezvolta atât pe plan profesional cat si pe plan personal.

| Ivy86 a răspuns:

In primul rand sunt 2 meserii total opuse pentru care trebuie să ai anumite înclinații.
La psihologie trebuie să înveți mult, sa ai o gândire analitica si sa fi atent la detalii etc. E un job pasiv, monoton chiar, dar are si un anumit comfort.
Politia de frontiera - pai trebuie să fi mai prezent, in toiul actiunii, la orice ora. Lucrezi in schimburi, cu diversi oameni, implica un anumit risc. Si contează mult si unde stai (daca stai aproape de vama sau nu). Si distanta e o problema și poate fi un impediment.
Sincer eu vad doua tipolgi aici... tipul pasiv sau tipul activ, nu poti fi amandoua in același timp.
Deci părerea mea fă-ți o introspecție realista sau o lista cu pro si contra.

| narcuz a răspuns:

Nu iti recomand la frontiera, pentru ca o sa fii numai departe de casa, asta daca nu stai aproape de frontiera. plus ca o sa ai mari batai de cap daca gasesti ca incearca vreunul sa intre cu droguri sau alte prostii.