| Popa_Tudor_1985 a întrebat:

Urmeaza sa ma angajez la o firma de distributie. Inainte de semnarea contractului mi s-au cerut niste acte, printre care si o adeverinta de la fostul angajator cu veniturile obtinute in ultimele 6 luni. Aceasta se foloseste la calculul indemnizatiei in caz de concediu medical.
Problema e ca eu nu am cum sa aduc aceasta adeverinta deoarece nu am mai fost angajat cu contract de munca si nu am avut venituri din salariu. Vreau sa va intreb daca exista in lege obligativitatea acestei adeverinte si daca voi avea probleme la angajare, deoarece nu o pot aduce.
Multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca n-ai lucrat nu trebuie sa duci acea adeverinta.

1 răspuns:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Scoti de la administratia financiară o hîrtie prin care ei i ti spun ca nu ai avut venituri.