| stefansim1 a întrebat:

Salutare, ce ar trebui sa fac ca sa devin notar? Trebuie sa faci masterul după facultatea de drept și 2, care e salariul minim pentru așa ceva? Si cel mediu? Întreb din pura curiozitate.Mulțumesc anticipat pentru răspuns

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa termini facultatea de drept cu examen de licenta, sa reusesti la admiterea in INR, sa faci 2 ani stagiu si sa reusesti la examenul de definitivat.
Nu exista salariu, obtii veniturile din onorariile notariale si acestea sunt proportionale cu numarul de clienti si actele notariale intocmite. La inceput poti obtine putin, probabil cca 2.000 de lei pe luna, dupa ce devii cunoscut si bun poti obtine si zeci de mii de lei pe luna.