| Nica_Daniela_1983 a întrebat:

Acum 2 zile am gasit viermisori albi pe tavanul din terasa, inainte a fost o terasa pe care acum am renovat-o, am inchis-o, iar deasupra avem pod, problema e ca au inceput sa apara si in camerele copiilor care sunt tot la etaj.
Voi cum ati rezolvat problema?!
Multumesc

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Ai ceva cereale, nuci etc. depozitate în pod?
Dacă da, scapă de ele.

| dullcat a răspuns:

Buna.Ce fel de viermisori albi? Cel mai intelept e sa chemati o firma specializata in astfel de probleme.

| Pitbull27 a răspuns:

A: - Trebuie verificate toate
grinzile și lemnul din pod,
deoarece și lemnul datorită
anumitor diferențe de
temperatură ajută la
apariția viermișorilor.
b: - fructe, legume, nuci sau
carne
stricate ( asta în cazul în
care folosiți podul pe post
de depozit ( cămară ),
afumătoare, etc.
Ca și variantă de curătare, vă recomand a se goli podul, cumpărați o pompă de stropit pomii, viile etc de împreună cu două produse ( substanțe lichide ), de la KÖBER ( ei au realizat pentru prima dată acest/e produs/e în Romănia ), cu care puteți scăpa de această problemă. Trebuie să stropiți complet toată suprafața de lemn din pod ( recomandat de trei ori )!
A doua stropire se efectuează după ce prima stropire s-a uscat complet, iar a treia de după uscarea celei de a doua!
Dacă aveți zone de mucegai pe zonele lemnoase ale podului această substanță vă ajută să le și curățați.
Trebuie să mai știți că acest produs de la KÖBER ajută și protejează lemnul pentru următorii câțiva ani făcând o peliculă tare pe suprafața lemnului care nu mai poate fi găurită de insecte sau viermișori!