| Lucaaragiale23 a întrebat:

Salut, am o întrebare/problema.
Daca stau la curte și mașina este parcată în garaj (garajul nu este închis prin părți, are doar acoperiș) și pisicile vecinii sar de pe gard pe mașină sau invers de pe mașină sar pe gard lăsând daune mașinii (zgârieturi pe tabla, geamuri etc) ce se poate face in cazul asta? Pisicile au stăpân, bănuiesc că stăpânul rapsunde pentru daunele create de ele, nu?

Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

De otravă n-ai auzit? Cu poliția nu rezolvi nimic.

| iulia0514 a răspuns (pentru gabicoo):

Otrava pentru ce? Pentru pisici? Dacă pun otrava pentru 2 zgârieturi de pisica care cel mai probabil nu e vinovata pentru ca vezi tu unghiile pisicilor nu au aderenta pe suprafețe emailate și în plus pisicile nu au destulă forta sa zgârie temeinic vopseaua doar dacă nu vorbim aici despre alta rasă de felinewinking
Cu animale pe 2 picioare ce ar trebui făcut să le dau și ălora putina otrava?

| Lucaaragiale23 explică (pentru iulia0514):

Nu știi tu cum se vad zgârieturile lor pe parbriz sau luneta mai ales când e soare și se reflectă...cât despre otrava e o idee buna pentru aceste feline

| iulia0514 a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Ma omule da câte kile au matele alea de-ți provoacă asa paguba? Ca doar nu or avea 40 de kile sa poată să-ți zgârie ție în asa hal parbrizu! Eu am impresia ca tu ai ceva cu ele nu că-ți fac ele ți-e ceva, de ce nu spui mai bine ca vrei să-le faci felulhappy

| Lucaaragiale23 explică (pentru iulia0514):

Ce treabă au kg cu ghearele animalului? Atâta timp cât are ghearele ascuțite poate să aibă și 200g că javra cu ghiarele zgârie nu cu kg....mama ei de fizica...

| iulia0514 a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Scuze dar tu ai idee de cata forta e nevoie să-ți zgârie ție o pisica mașina? Mâța aia ar trebui sa aibă pe puțin 20 de kile sa reușească sa o zgârie ca i-o nu cred ca o pisica cu gheare minuscule reușește să-ți provoace ți-e asa pagube având în vedere că unghiile lor nu au aderență pe metal, sticla, plastic etc!

| Lucaaragiale23 explică (pentru iulia0514):

Bănuiesc că ești repetentă la fizica ....nici nu trebuie sa aibă ADERENȚĂ pe tabla/sticlă/plastic etc pentru că automat ea cum vede că aluneca și nu are aderenta scoate ghearele și bam atunci se zgârie sau când sare de pe gard pe mașină și invers de pe mașină pe gard ba chiar când sare de pe gard pe mașină poate îndoi și tabla nu doar o zgâria

| iulia0514 a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Bine nene fie cum zici tu dar atunci ar trebui să te gândești ca și păsările pot face același lucru și cu alea ce faci mister otrăvești tot ce mișcă?

| Madaxo97 a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Nu le otrăvi, ai milă, este un act de cruzime sa faci asta. Cum te mai poți uita in oglindă dupa sa spui ca esti o persoana buna daca ucizi niște animale fără minte, care nu au conștiința, ele nu stiu ca ceea ce fac este rau. Sunt fără apărare. Cel mai bine vorbește cu vecina sa ii spui ca e serioasă treaba si ca daca nu ia masuri sa își tina pisicile in casă vor exista consecințe. Sau daca iți permiți financiar cumpăra niste plasă sau ceva pentru a înconjura garajul sa nu mai aiba acces pisicile. Orice dar nu le omorâ, este un gest oribil, si sunt sigura ca nu esti un criminal sa faci așa ceva

| Lucaaragiale23 explică (pentru iulia0514):

Serios? Când ai văzut tu o pasare sa stea pe mașină?

| iulia0514 a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

La voi nu sunt porumbei, ciori, vrabi etc? A da pe lângă ca stau pe mașină îți mai lasă și mici surprizelaughing tu unde trăiești nene?

| Lucaaragiale23 explică (pentru Madaxo97):

Trebuie să-mi fac fortăreață ca-sa nu-mi invadeze pisicile curtea? Și referitor la pisicile astea pe lângă că se urca pe mașină mai fac și mult deranj in curte cacanduse pe nisip și pe unde apuca ele

| Lucaaragiale23 explică (pentru iulia0514):

In 20 de ani de șoferie n-am văzut vreo pasare pe mașină cate pisici am văzut într-un an, plus că sincer nici nu mă interesează de păsări că se pot ușura pe mașină că asta se spala la fise, pe când zgârietura nu

| Madaxo97 a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Cum am mai spus, vorbește cu vecina, spune-i toate astea, sunt sigura ca nu va rămâne indiferenta si veți găsi o soluție de comun acord, sa le ucizi nu este o soluție, daca vecina isi va lua alte pisici, ce o sa faci? O sa ii ucizi in continuu pisicile? Nu ar fi mai simplu sa securizezi masina într-un garaj mai bine protejat? Sau cu o prelată macar. Nu stiu ce sa zic, chiar e aiurea situația ta, si eu am pisici si mașină dar pisicile mele nu sunt interesate de mașină deloc, nu se urcă niciodată pe ea, nu o zgârie etc. Chiar nu înțeleg ce au pisicile astea cu masina ta laughing

| Lucaaragiale23 explică (pentru Madaxo97):

Așa fac mereu. iarna când e cald se baga sub motor.în felul ăsta am omorât un pisic de-al meu se băgase sub capota adică pe motor, era iarnă m-am pus în mișcare și la 2-3km de ca-sa m-am trezit că am calcat ceva pe roate fata dreapta și ce să vezi era pisica mea.

Ele stau și vara pe mașină la soare nu numai iarna când e motorul cald și afara e frig

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru iulia0514):

Lasa-l, ca e in lumea lui. Probabil nici macar nu are masina/permis, si sunt doar vise.
Eu lucrez cu vopseaua auto, si iti dau dreptate. O pisica nu poate face zgarieturi profunde. Unghiile oamenilor fac acelasi tip de zgarieturi, in jurul manerelor. Daca si-ar permite un polish la 24 de luni, nu ar mai exista intrebarea asta tampita.

| Lucaaragiale23 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Frumoasa meserie, ce faci mai exact la vopsitoria aia cu vopsea auto? Ștergi praful? Odată o mașină polisahata nu va mai avea același luciu ca de fabrica bai ****

| iulia0514 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Probabil nici măcar nu știe ce e ăla polishlaughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Luciu de fabrica?
Te faci de ras singur. Lacul modern de fabrica are finisaj "mura", antizgarieturi.
Luciu facem noi, astia care lucram aftermarket.
Baga capul sub perna!
don't tell anyone

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru iulia0514):

O fi cautat pe Google, si i-a dat "polonez" alien
Tot pisicile-s de vina.

| iulia0514 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Da,da! A naibii mâțe nu lasă omu în pacewinking

| iulia0514 a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Care 20 de ani de soferie ca tu încă ești elev rolling on the floor acum m-am uitat la întrebările tale anterioare rolling on the floor bravo ce sa spun

| iulia0514 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

La 17 ani câți are el probabil a avut ceva de studiat sa poată da niște răspunsuri cât de cât rolling on the floor

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru iulia0514):

Are emotii ca ramane neincheiat la sport, dar el ne da peste nas ca a cumparat cu banii jos o... Dacie. Pe care cu siguranta nu o are.
Copii plictisiti, csf.

| iulia0514 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Mi-am pierdut antrenamentul nu-mi mai dau seama care e troll și care nu rolling on the floor dar măcar m-am distrathappy

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru iulia0514):

Nici nu merita sa ii verifici, ca n-au haz... Inventeaza intrebari banale, ca sa viseze si ei putin.
Trolii erau interesanti, amuzanti. Astia-s doar niste visatori.

| iulia0514 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Acum deja cauta otrava pentru pisicilaughing eu cred totuși ca are probleme psihicelaughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru iulia0514):

O sa-i treaca problemele... Cu dosare penale, comisii medicale, interdictia de a avea permis laughing
Legile pentru protectia animalelor sunt destul de dure, iar politistilor le plac cazurile simple, domestice laughing

| iulia0514 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Asta se și autodenunta rolling on the floor atâta îi de ocoșwinking

| Lucaaragiale23 explică (pentru iulia0514):

Se pare că ți-ai îmbogățit vocabularul, de ieri până azi
Eu daca îmi pun otrava in curte sa omori șobolani sau șoareci și din greșeală o pisică mănâncă ce vina am eu? Vorba aia am pus-o eu sa mănânce?

| iulia0514 a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Pune nene nu o sa știe nimeni numa câteva sute de persoane care au văzut întrebarea tawinking și apropo le-ai ușurat semnificativ munca ălora de la poliție ce crezi că activitatea ta on-line e secreta și ca nu știu cine eștilaughing

| Lucaaragiale23 explică (pentru iulia0514):

Eu pun la șoareci, daca vin și pisici curioase de otrava soareiclor sunt bine venite!

12 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Il doare la basca pe stapan, doar nu isi plimba pisica de manuta, ca pe un copil. Daca ti-e frica de pisici, afla ca si pasarile au gheare ascutite, care ar putea zgaria superficial masinile, atunci cand aterizeaza pe ele.
Daca esti sarac si totusi ti-ai luat o masina din bugetul familiei pe 20 de ani, fa bine si inchide-ti garajul ala, sau pune o husa pe masina, daca mori pentru o atingere a vopselei.

Noi, astia care circulam cu masinile pe care ni le-am permis, avem oricum 999999 de lovituri de portiere din parcarile supermarketurilor, nu ne mai omoram ficatii pandind pe geam ca s-a pisat vreo pisica pe cauciuc, sau au dat copiii cu fluturasul de badminton pe bijuteria noastra de coaja mancatoare de bani.
Maturizeaza-te, si da-i reteta si aluia cu otrava. Daca va sperie realitatea, izolati-va voi, ca nu sunteti vreun Dumnezeu, sa nu mai miste nimeni in preajma voastra.

| Lucaaragiale23 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Se vede ca n-ai avut niciodată mașină nouă și doar jafuri de mașini/cotețe făcute din bucăți și cu sute de mii de km înapoi că de asta te doar in pl și de cum arată mașina ta și cum o îngrijești

Și referitor la "o atingere a vopselei" Ideea e că pisicile alea vin zilnic in curte și nu 1, 2, vin cate 3-4 și se încaieră cu alte pisici

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Nu, nu mi-am amanetat neamul ca sa pazesc o masina noua. Ar fi printre cele mai proaste decizii pe care le-ar putea face un roman.
Da, stiu ca pisicile exista. La fel cum si ciorile stau prin copaci.
Ti-am mai spus, izoleaza-te.
Referitor la starea masinii mele... Stai potolit, ca probabil n-ai de fabrica piese cum pun eu pe a mea.
Iar caroseria mi-o revopsesc sau polishez singur, cand e cazul. Dar niciodata nu o sa am pretentia de la o masina care imi face treaba 365 de zile pe an, sa arate ca una din showroom. Nu asta este ideea masinii.
Tu esti genul de om care sta flamand, ca sa nu-si murdareasca farfuriile.
Pentru mine, masina este sclavul omului.
La tine e invers, felicitari... Te consumi tu, ca masina sa fie "bine".
Comportament de pensionar.

| Lucaaragiale23 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Da, păcat că eu când am luat-o am luat-o cu banii jos, fara rabla sau discount deci am plătiți suma integrala, tu cel mai probabil ai un golf 4 break omorât care abia mai trage și ăla luat în rate pe 5 ani la a 7 mâna sh

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Da chiar eram curios, cum ai platit. Chiar imi pasa de bibeloul tau, ce sa zic? rolling on the floor
Nu am Golf 4, nu am ajuns inca la nivelul ala.
PS: te-am lasat sa te lauzi, dar sa stii ca pentru majoritatea, "masina noua" este un alint deplasat pentru ceva din gama Dacia.
Poti sa spui "Dacie noua" sau "rahatul asta".
Si da, intr-adevar e pacat de vopseaua lor. Pacat ca au dat-o pe asemenea nulitati tehnice.

| Simpatic a răspuns:

Ai spus mai jos ca masina este noua
la masina noua se face CASCOwinking
chiar daca ai garaj! pot parca masina la un mall in parcare si cineva sa o loveasca si sa fuga de exemplu, iar camera din parcare sa nu prinda acest lucru

atunci cand ai casco, poti sa mergi cu poze si explicatii la cei de la asigurari si aceia iti vor repara daunele produse de pisici
in rest acum poti sa mergi la politie dar nu stiu cat vor rezolva acestia
cu vecinii ai vorbit?
clar pisicile sunt greu de oprit, ca pe ele nu le opreste un gard sau un copac happy

cum bine a spus cineva aici poti pune pe masina o husa, nu costa foarte mult si este buna si pentru praf si pentru pisiciwinking

casco am zis ca alternativa pentru viitor, buna mai ales pentru tot felul de daune, chiar si grindina de exemplu

| Lucaaragiale23 explică (pentru Simpatic):

Primul an la CASCO se calculează din valoarea masinii și nu prea e rentabil mai ales că se scumpesc pe zi ce trece și plus că, CASCO-ul îl folosesc in caz de îmi avariez eu mașină din vina mea nu că vin niste javre de pisici și o zgârie

| Simpatic a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Doar pentru asta ai folosi casco? doar pentru ceva din vina ta?
mie la o masina un anonim mi-a distrus bara fata intr-o zi si a fugit, am povestit patania in trecut, nu am avut cum sa-l depistez
am schimbat pe casco bara noua cu vopsit si tot ce a trebuit, sincer nu am observat anul viitor de dupa dauna sa fi crescut 'rata' casco, poate o fi crescut nu zic nu dar nu cu mult
depinde insa si de cati ani ai la un asigurator si cate daune ai inregistrat la acela...dar aici este simplu daca faci la asigurator casco si ai dauna, iti repari masina, anul viitor poti sa iti faci la oricare altul happy
eu am fost multi ani la group Groupama si nu am prea avut daune la ei inregistrate, deci da conteaza si asta

iar pentru acele pisici mentin ce au zis si colegii o husa pe masina este ce trebuie

| relian a răspuns:

Stapanii la pisici nu raspund pentru daunele de care spui. Farti garaj daca vrei sa tii masina fara ce spui.

Oare daca se aseaza o pasare, de astea de pe afara si face pe masina ta, nu-ti strica vopseaua? Normal, atunci trebuie sa dai in judecata pe cine? Dai pe Dzeu, sau natura ca is pasarile ei nu?

Du-te frate si fa-ti garaj, nu te apuca sa otravesti animale, cine stie in ce belele o sa mai intri.
Eu sa fiu vecinu tau si sa gasesc pisica otravita, te ia dracu laughing merg si-o te reclam, apoi o sa vezi tu cum sta treaba.

Auzi ce te invata unu, sa otravesti animale nevinovate, ca nu ai tu garaj.Halal oameni, nu-i de mirare ca romanii is o natie de prapastii.
Ba tu asta ce l-ai sfatuit sa otraveasca pisici, de ce invati lumea la asa ceva?
Este instigare la facut rau, ar fi trebuie sa fiti reclamati ambii.

Sunteti jalnici. Pune prelata pe masina si no sa se mai vada rahat pe ea, auzi in soare se vad urme.
Da ce amsina ai, te pomeni ca acu ai scos-o din fabrica.Rusine nesimtitilor care sinteti, sper sa va reclame careva si sa ajungeti unde va este locu.

| Sophieka a răspuns:

Stii... De o masina trebuie sa ai grija, ca de tine, si de orice alt lucru de altfel.

Nu se pun otravuri sa faci rau sau sa omori pisicile pentru ca ele nu stiu de lucrurile astea omenesti care sunt atat de "importante".

Poti discuta cu vecinul si poti sa iti acoperi masina cu folii anume. Eventual sa cauti un spray auto pentru indepartarea animalelor.

Pe mine nu ma deranjeaza ca stau animalele pe masina mea sau daca se scapa o pasare pe masina...Merg si o spal.

| Lucaaragiale23 explică (pentru Sophieka):

Nu e vorba ca daca se scăpa o pasare că asta se spala vorba ta, dar o zgârietură odată făcută nu se mai spala se ia doar la polish sau revopsire, și pentru o mica zgârietură de 2-4cm pe ușă îți ia 1000-1500 lei la reprezentanta sa o faca

| iulia0514 a răspuns:

Da ce rasă sunt pisicile alea ca eu am 4 și nu am găsit nici o zgârietura pe mașini niciodată nici măcar când stăteam la bloc și erau vreo 40 prin jurul blocului si stateau tot cocoțate pe mașină noaptea!
Nu contest faptul ca ar fi posibil și asta dar doar dacă sunt pisici din alea sălbatice ori pume, pantere, tigri etc!

| Lucaaragiale23 explică (pentru iulia0514):

Cel mai probabil blocul tau era undeva in camp unde nu era nici urmă de om sau animal, vezi asta https://www.stiridecluj.ro/......a-puscarie
Plus că pisicile astea au minim 2-3 ani și sunt dezvoltate din punct de vedere al ghearelor și pot provoca zgârieturi adânci

| iulia0514 a răspuns (pentru Lucaaragiale23):

Tu ai fost vreodată în Cluj în urma cu 10 ani? Era plin de pisici și niciodată nu am avut probleme! Vezi sa nu fie altceva de vina și sa zici ca pisicile am pisici de când ma știu dar niciodată nu am avut probleme cu câini da cu pisicile nu! Și dacă ar fi fost în câmp cum zici tu de unde atâtea pisici bade! Îți mai dau o idee parcheazati masina prin turda s-au Câmpia Turzii pune o camera de bord și las-o acolo o noapte sa vezi câte mâțe se aduna și du-te a doua zi și verifica cate zgârieturi ai!

| Lucaaragiale23 explică (pentru iulia0514):

Cum sa fie altceva de vina când aproape de fiecare dată când ieși din casa e minim o pisică străină la mine in curte sau pe mașină/gard?

| DeMicUnCălător a răspuns:

Mașina-i o tablă iar pisicile sunt niște suflete! Eu dacă aș fi în locul tău aș termina de făcut garajul.
Îți trimit un clip să vezi garajul meu. Am dat tablele afară și mi-am făcut loc pentru sufletul meu

https://youtu.be/XoPR2mu7MEA?feature=shared

| TheGentleman a răspuns:

Pune o husă și gata. 100 de lei costă.

| MistarGoGu a răspuns:

Complicatii inutile si tărăboi cu vecinii! O plasa pusa pe laterale la garaj! Sau husa pe masina!
Daca au cip poti " demonstra " ca sunt cu stăpân... vagaboande cu duiumul!

| Madaxo97 a răspuns:

Da, cam asa ar trebui, adu dovezi, filmări cu pisicile, si mergi la poliție, poate te rezolva. Sau vorbește cu vecina, sa isi tina pisicile în curtea ei

| Lucaaragiale23 explică (pentru Madaxo97):

Am filmari... într-un interval de nici 10min aceiași pisica era prin preajma mașinii fix după ce o zgornisem de acolo

| Korkodeln a răspuns:

Mai da pisicile la voi au gheare de diamant de zgarie geamuri?!?!
La mine mai uraca motanul vecinilor cand e cald sa se insoreasca, dar in afara de urme de labute, care sunt simpatice in felul lor, nu a zgariat nimic.

| Lucaaragiale23 explică (pentru Korkodeln):

Mai aștepta puțin să se dezvolte "motanul" adică să crească mai mare, și după vei vedea și efectul lui pe lângă urmele de la lăbuțe vei vedea și altceva...plus că eu vorbesc că pisicile astea vin zilnic in curte nu odată pe an! n

| Lucaaragiale23 explică:

Precizez că mașina este nouă și nu are nici cea mai mica zgârietură