| raducristian1 a întrebat:

Am niste intrebari legate de panouri solare. La o casa la tara, se pot pune panouri solare pentru a avea curent? Eventual, de cate panouri solare este nevoie pentru a fi curent necesar unei case de aprox. 100 mp, fara a ne face griji ca se termina tensiunea? La ce pret se ridica costurile?
Pentru incalzirea casei, ce recomandati, neavand si gaz? Ceva metode. Problema este ca ma gandeam la o cabana de vacanta la tara intr-un loc mai izolat, acolo avand pamant si vreau sa imi fac o idee despre anumite costuri. Multumesc

Răspuns Câştigător
| UserRo10 a răspuns:

Ideea cu panouri solare e buna in momentul in care casa este izolata si nu trexe niciun stalp de electricitate in imprejurimi. Despre panouri poti cauta pe net si poti vorbi cu oameni specializati. La un moment dat, am gasit si eu pe net o firma ce se ocupa doar de asa ceva. I-am spus unui consultant toate aparatele ce au nevoie de curent si mi-a facut un pret. Din cate am inteles, si iti spun si tie ca sa stii, alege baterii ce nu sunt pe baza de gel. Acelea se duc mai rapid.
Cat despre incalzire, recomand o centrala pe lemne cu ardere normala. Aceasta va avea nevoie cam de 2 pompe ce consuma cam 60w amandoua (clasa A energie). Daca casa nu e mare, as pune un semineu frumos pe brichete(rumegus uscat presat sub forma de cilindru. Au o putere calorica foarte mare)

1 răspuns:
| MeraO a răspuns:

In primul rand sa facem diferenta intre panourile solare folosite pentru producerea energiei termice, adica apa calda menajera si incalzire si sistemele fotovoltaice pentru energie electrica. Ati trecut in intrebare suprafata casei, dar trebuie sa va ganditi cate persoane locuiesc, cati consumatori, etc. Eu cunosc o situatie, un amic care si-a instalat sistemul Vitovolt 200 de la Vissmann, dar stiu ca a apelat la sfatul unui specialist. Pentru incalzire puteti folosi centrala termica pe lemne.