| Anonim23766357uj a întrebat:

Am un coteț de găini din beton în care am pus niște suporturi din lemn pe care găinile să stea,numai că unele continuă să stea jos pe beton. Ținând cont că acum vine iarna betonul este destul de rece mă gândesc, așa că doresc să mă sfătuiți ce pot face. Trebuie să pun paie sau talaj?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Vor urca ele singure cand va fi mai frig.

| Violleta2022 a răspuns:

Mi-a placut teribil asta cu: "cotet de gaini din beton" laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pune-le paie.

| relian a răspuns:

La gaini, trebuie sa faci suport de lemn pe care sa stea, dar nu gen podea.
Gainile fiind pasari, le place sa stea cu picioarele agatate, sa tina ele cu ghiarele un lemn.

Trebuie facut asa ceva mai sus, stiu si eu 20 cm deasupra betonului, sa pui 2 lemne de alea patrate linga zid, iar din loc in loc sa prinzi lemne gen coada de matura, poate nitel mai groase, le fizezi de lemnele de la perete cu ceva, cui, sa nu se miste, ori bine, ar fi ca in lemnul ala patrat ce pui linga zid, sa faci o scobitura, acolo sa stea lemnul rotund, alea ce am zis coada de matura.

Alea le faci din ceva lemne la strung, sau le gasesti gata pe undeva facute, la capete ar fi bine sa fie patare, sa intre in acea prelucrare din leatul patrat de linga pereti.

Se pun la distanta, ca pe fiecare lemn de asta gainile sa stea, asa le place lor sa stea.

Am spus ca e bun sa faci ceva gen sa nu prinzi cuie, pentru curatat, sa le dai usor deoparte sa cureti sub.

Sau poti pune pe beton dulapi din lemn gros, acolo prins in beton cu suruburi, asa nu o sa aiba incotro, o sa fie toata podeaua cu lemn.

Tu cum ai acele suporturi ce spui, cum is facute?

| Hyperion7 a răspuns:

Ar trebui sa le pui paie, posibil nu pot urca, de asta stau jos