| GubauStefanaMaria a întrebat:

Bună ziua, oare poate careva sa ma ajute? Un parchet herringbone a fost pus pe podea de lemn care nu e dreapta și a început tot parchetul sa scârțâie și mi se distanțează. Ma gândesc sa dau parchetul jos și sa pun osb sau ce ar fi cel mai bine sa pun? Sa fac podeaua dreapta si apoi sa pun parchetul, in afara de șapă si cu ce sa lipesc osb ul sa nu se miște?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poti scoate inclusiv podeaua dar daca terenul pe care vrei sa pui osb-ul nu este plan, nu faci nimic fără o șapă de egalizare si apoi o șapă autonivelantă. In acest caz nu mai ai nevoie de osb.

| anonimg a răspuns:

Fără șapă nu se poate îndrepta terenul. Este cea mai puțin costisitoare operațiune de îndreptare și de a face ca podeaua de sub parchet să nu mai scârțâie.
Iar pentru lipirea integrală a lemnului/parchetului, există adeziv special (ex: Bona).

Mai există posibilitatea de a îndrepta podeaua cu un tâmplar; iar îmbinările dintre lemne să fie date și cu adeziv. La urmă OSB lipit. Dar aceasta este poate mai scumpă și durează mai mult. Totuși, nu te costă nimic sa întrebi un tâmplar.

| adryang78 a răspuns:

Sub pardoseala din lemn ai placă de beton sau ce? Nu știu dacă locuiești la casă sau la bloc.

| Mihai0101 a răspuns:

Daca sunt podele de lemn se poate pune osb cu holsuruburi numai sa fie si padimentul din lemn cat de cat drept.