| LisaJulie a întrebat:

Credeți că e bine sa îmi cumpăr o casa sau un apartament?

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca îți permiți o casa, indiscutabil e o alegere mai buna. Exceptand pretul, eu nu am gasit inca un argument in favoarea apartamentului.
Printre avantaje la casa: vecini mai putini, independenta totala si flexibilitate mare la utilitati, fara probleme de parcare, spatiu de relaxare in exterior, cheltuieli lunare mai mici (nu platesti administrator si alti salariati, nu ai cheltuieli comune), nu deranjezi si nu esti deranjat samd.

| darrio2007 a răspuns:

Cumperi ce iti poti permite.

| Violleta2022 a răspuns:

Asta ar trebui tu sa stii cel ami bine, ca noi nu avem habar cati bani ai tu de cheltuit.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vila, logic

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Apartamentul este o decizie foarte buna dpdv financiar. Costurile sunt infime, fata de o casa, iar aici ma refer la tot: incalzire, interventii gaz/electrice/sanitare, costuri de renovare si decorare.
Si nu vorbesc doar de comparatia dintre o casa de 100mp si un apartament modest de 50mp, ca aici e logic care e mai scump de intretinut.
Daca punem in balanta un apartament de 80mp si o casa cu aceeasi suprafata, tot casa este (mult) mai scumpa pe viitor. Pentru ca pierderile termice sunt enorme, in primul rand. La apartament ai un subsol tehnic de obicei, la o temperatura de vreo 10 grade, asigurata de tevile de apa calda. Sau poti sa il ai pe vecinu', care iti incalzeste pe banii lui podeaua ta, la +20 de grade. La casa, ai pamant sau propriul beci rece, dedesubt. Adica frig. Aceeasi poveste si la peretii laterali + tavan. La bloc ai doar un perete exterior, la casa ai 4 + tavan. Deci costuri de incalzire enorme.
Apoi, la bloc vechi, primaria iti asigura trotuar, spatiu verde si parcare (la care dai niste bani, dar nu te doare capul de reparatii). La casa, trebuie sa platesti din buzunarul tau constructia gardului (teoretic cu firma de constructii autorizata, mai ales daca esti pe marginea unei strazi cu circulatie intensa). Eventualele probleme de infiltratii, sau de consolidare a solului, le platesti, din nou, doar tu. Nu se strang bani la asociatie, esti singurul locatar de la adresa aia.
Cu toate astea, blocul este pentru mine doar o solutie provizorie, altfel este un generator de depresie. Abia la casa poti spune ca traiesti. Si nu stiu cum se face, dar oamenii ce stau la casa, reusesc intotdeauna sa aiba sumele alea mari de bani, pentru construit garduri, schimbat tabla de pe acoperis, pavat aleea samd.
La casa te simti mai bine decat in vacanta, zi de zi. Chiar daca ai de tuns iarba, sapat santuri si taiat lemne. Mai ai chef si de gradina, dupa toate astea. Iarna te apuci de zugravit, ca sa nu te plictisesti.
Oamenii de la bloc sunt mult mai morocanosi si fara spor.

| Simpatic a răspuns:

Dintre casa si apartament eu as alege doar VILA, ce numesc unii casa eu numesc bordei, deci e discutabil.
Cum orice vila respectabila incepe de la minim 400-500k euro si urca exponential, aleg aparatament de lux in acest caz.
Casa, asa cum vand toti bosorogii sau nepotii lor pe net si e ceva desprins din filmele de groaza cu case bantuiete niciodata nu as alege!
Din punct de vedere arhitectual casa sau vila e totuna, eu am spus mai sus in ce acceptiune folosesc termenul vila si ce inseamna casa, aia in care ai gaini si morcovi in curte!
Daca ai sute de mii de euro ridica-ti o casa e mult mai misto, urasc blocul! Nu poti sti cand ii vine lu unul si altul sa dea petrecere, altul se bate altul sparge farfurii si televizoare prin casa.
Casa e minunata daca nu ai vecini rromiwinking

| relian a răspuns:

O casa, cel putin pamintul nu se degradeaza, nusi pierde valoarea, o casa e mai valoarasa ca un aptm indiferent unde se afla acel aptm, plus probleme, cand esti cun altii la un loc, bine no sa fie mai niciodata.

| johnnny123 a răspuns:

Asta depinde de multe lucruri: câți bani ai, ce nevoi ai, ce preferințe ai, ce planuri de viitor ai.

Dacă ai mulți bani, iar costurile de achiziție și de întreținere nu sunt o problemă, atunci evident că este mai bine să ai o casă.

Dacă bugetul este strâns, atunci casa nu prea este o opțiune. Mai bine locuiești într-un apartament decent dintr-o zonă decentă decât într-o casă care stă să cadă dintr-o zonă unde ți-e frică să ieși pe stradă.

| ReddY25 a răspuns:

Apartament

| LordCristobal a răspuns:

Apartament intr-un bloc nou.
Ai cheltuieli mai mici cu un apartament la intretinere.

| adryang78 a răspuns:

Dacă îți permiți, orice investiție în imobiliare este bună.