| anonim_4396 a întrebat:

Cu ce se curata obiectele din argint?

Răspuns Câştigător
| lost.in.rain a răspuns:

Mie mi-a recomandat cineva a alta varianta de a curata argintul, si a dat rezultate. Ai nevoie de o carpa moale din bumbac si scrum de tigara. Lustruiesti bine obiectele din argint, dupa care doar le clatesti un pic in apa rece. Metoda testata!

14 răspunsuri:
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Toata lumea iti da niste retete ciudate si grele(nu spun ca nu dau rezultate-poate sunt bune) dar te complici cam mult.eu iti recomand sa folosesti ''cillit bang''deoarece curata argintul si aurul fara sa lase urma sau se reactioneze cu argintul(din pdv chimic-schimbarea culorii-oxidarea). le pui pe un castron si dai pe ele cu cillit bang si o sa vezi ca se curata.

Alte răspunsuri
| kh1ss a răspuns:

Sau cu pasta de dintiwinking

| jahjah a răspuns:

Exista o carpa speciala... eu am gasit in Carrefour. E albastra, la vre 15ron, si e foarte buna. Chiar se cunoaste! Ti-o recomand. Inainte foloseam o periuta uscata de dinti si pasta de dinti, fara apa!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru argint eu folosesc bicarbonat, otet de mere, suc de lamaie sau ceapa...pe toate le-am incercat si mi se par ok...asa ca, atunci cand vreau sa curat argintul aleg intre ele... ce imi e mai la indemana happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum se curăţă lingurile de argint

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu folosesc pasta de dinti dar bijuteriile nu sunt asa stralucitoare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am argint si se inegreste ...nu stiu cu ce sa il curat...am incercat cu otet si cu pasta de dinti dar nu a merssad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru: Raspuns anonim:
Si eu am argint si se inegreste ...nu stiu cu ce sa il curat...am incercat cu otet si cu pasta de dinti dar nu a mers.

Daca obiectul nu raspunde si nu se curata cu una din metodele de mai sus (cele mai la indemana: pasta de dinti sau bicarbonatul de sodiu), atunci din pacate nu este de argint si doar asa ati crezut.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cea mai buna metoda de curatare a argintului, spusa de o bijutereasa, este cu Pur-alb.Se pune argintul intr-un pahar, se pune peste el Pur, se lasa 20 minute apoi se curata cu periuta.Iese perfect curat.

| Mia_8661 a răspuns:

Incearca cu bicarbonat, eu asa imi curat bijuteriile...

| nightluser a răspuns:

Pentru obiectele de argint cel mai indicat este carbonatul de calciu CaCO3; îl puteţi găsi la farmacie (cu o puritate înaltă) sau puteţi folosi cretă; se pune obiectul de argint într-o soluţie de CaCO3 şi se lasă 12-24 ore sau se curăţă cu pulberea de CaCO3. Se poate folosi şi carbonatul acid de sodiu = bicarbonatul folosit în bucătărie. Nu sunt indicate soluţiile acide (oţet sau lămâie) decât diluate.