| dreco a întrebat:

Cum pot sa repar un parchet laminat care s-a umflat un pic din cauza apei?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parchetul laminat este fabricat din rumegus si carton presat, o data umflat trebuie schimbat. Suprafata este acoperita de ceramica intr-un strat foarte subtire cca.2-3 mm. Au tratamente speciale antifungicide, dar din momentul in care umezeala a patruns in stratul de rumegus se produce mucegaiul. Trebuie sa il schimbi cat mai repede, sa nu te trezesti cu probleme respiratorii din cauza sporilor de mucegai, mai ales daca ai si copii in casa.

6 răspunsuri:
| Delia 75 a răspuns:

Parerea mea este ca parchetul nu s-a umflat din cauza apei. Eu am experimentat tinand o bucata de parchet in apa o zi intreaga si nu s-a umflat deloc. Poate ca atunci cand l-au montat meseriasii nu au lasat suficient loc intre perete si marginea lui, fiindca parchetul mai lucreaza. Eu m-am confruntat cu o problema asemanatoare si am chemat maistrii inapoi pentru a desface plinta si a mai taia putin din el.De atunci nu mai am probleme.Succes.

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Daca e vorba doar de o placa, o inlocuiesti. Dar trebuie sa desfaci cu foarte mare grija, sa nu-i rupi rosturile. Daca s-a umflat insa pe o suprafata mai mare, e nasol. Mi-e teama ca va trebui sa inlocuiesti totul.

| Zoombe3 a răspuns:

Ai putea incerca sa-l raschetezi cu o masinarie speciala pentru asa ceva si dupa aia da cu 2-3 straturi de lac, lacul dat corect in 2-3 straturi previne umflarea parchetului. Dar daca ai avut inundatie, in care parchetul a stat in apa mai mult timp trebuie schimbat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DELIA-Eu am avut parchet laminat si a trebuit sa il schimb pe tot. Umezeala permanenta sau temporara il distruge si eu am facut aceeasi experienta ca tine, dar eu m-am inundat si apa a ramas dedesubtul parchetului mai mult de 1 saptamana. Am incercat sa il ridic intr-o parte pentru a se usca dar nu a mers, a trebuit sa il scot.

| jani a răspuns:

Nu te chinui. Apa nu o poti scoate. Schimba-l si pune gresie.

| roxi_8971 a răspuns:

Scoti bucatile stricate si le inlocuiesti daca gasesti acelasi model, altfel nu stiu ce ai putea sa faci.