| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa scot niste pete de mucegai?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Incearca cu ACE pus pe o discheta demachianta sau pe o carpa moale, alba si care nu lasa scame. Tamponeaza usor, apoi sterge, da fara sa freci apasat sa iei varul. Exista niste solutii antimucegai si in comert, dar nu le-am incercat. Chestia cu ACE pe discheta demachianta am incercat-o pe peretele meu acasa varuit cu lavabil oranj deschis. Initial a ramas un pic mai decolorat decat restul, dar intr-o sapamana nu s-a mai vazut diferenta. A trecut o luna jumatate si mucegaiul n-a mai aparut.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pui ACE concentrat pe pata, lasi sa actioneze 10-15 minute, speli bine cu apa multa calduta si sapun de rufe, apoi lasi la uscat. Poti repeta operatiunea daca rezultatul nu este satisfacator. Daca tesatura e colorata o poti distruge. Daca vrei sa scoti petele de pe o haina de piele, freci cu periuta de dinti curata cu foarte multa rabdare, apoi usuci bine haine, pusa pe un umeras, la distanta de o sursa de caldura. Eu am lasat-o doua saptamani vara pe umeras afara intr-un balcon insorit, luand-o in casa noaptea pentru a nu se umezi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depe haine de piele

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ai nevoie de nici un fel de carpe, nu trebuie sa speli, nu trebuie sa tamponezi cu nimic, cea mai buna solutie antimucegai este un spray/pulverizator, vezi aici: http://dan-blog.ro/cum-scapi-de-mucegaiul-de-pe-perete-sau-tavan.html

| mariusres a răspuns:

Brigaela, nu stii cum sa scot o pata de pe un perete mucegait? nu e varuit cu lavabil.

| ANTIMUCEGAI a răspuns:

Www.antimucegai.ro. aici gasesti raspuns la problemele tale. siguri ai tamplarie pvc. cand se face condens in jurul geamului inseaman ca nu aveti izolatie injurul geamului pe exterior. nu imi spune ca ai izolat cu polistiren prin interior. ai facut cea mai mare greseala. efectiv ti-ai bagat punctul de roua in casa. punct de roua este temperatura la care vaporii se transforma in condens.

| criss_4477 a răspuns:

Daca ai mucegai in baie le scoti cu Ace inalbitor. Pui intr-o pompa de spalat geamuri si stropesti pe pereti si lasi sa se usuce.Eu am avut in ultima camera si la baie pe perete si de cand am dat de 4ani nu mi s-a mai facut mucegai.Pe bune.
Ps; daca dai in camera sa dai vara ca sa poti lasa geamul sa se aeriseasca. La mine 2zile a stat geamul deskis non stop ca altfel mori de miros.BAFTA si sa-mi spui ce ai facut