| claudiua a întrebat:

Polistirenul expandat se monteaza in interior si exterior, sau doar in exterior?

Răspuns Câştigător
| Byankaa66 a răspuns:

Se monteaza in exterior happy

13 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Polistirenul expandat poate fi de doua tipuri: de interior (densitate pana in 15 kg/mc) sau de exterior (peste 15 kg/mc). Cel de interior se poate monta numai la interior, cel de exterior se poate monta atat la interior cat si la exterior.
Pentru izolarea locuintei, este recomandata montarea unui termosistem la exterior, dar cand din anumite motive acest lucru nu este posibil (de exemplu daca locuinta respectiva este un monument istoric), izolarea se poate face linistit si la interior.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Si colo, si dincolo!

| inginer a răspuns:

S-a mai discutat aici. Regis a dar cel mai bun raspuns.
http://www.tpu.ro/......izolat-in/

| simina a răspuns:

Numai pe exterior daca-l pui pe interior si lovesti peretele din greseala ramai cu gaura si e nasol

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se monteaza si in interior si in exterior depinde cum vrei tu. Mi-a spus tata, e specialist in chestii din asteahee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si in exterior, si in interior. Pentru exterior e mai bun cel extrudat deoarece este mult mai rezistent decat polistirenul expandat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea este simplista...
Izolarea peretilor este o problema complexa si face parte dintr-un proiect comun : izolare termica - incalzire - ventilatie.
Daca discutati numai de izolare, indiferent cum si unde veti izola, totul va fi un fiasco.
Din pacate sint foarte putin specialisti care pot si stiu sa faca un proiect corect, dar daca s-ar respecta principiile de baza, si tot ar fi bine...
Parerea mea este sa priviti asa cum am scris mai sus, problema.
Ridicolul situatie este ca dupa 20 de ani de " libertate ", dupa ce-am injurat casele comuniste, dupa ce populatia a facut un adevarat sport national din demolari si renovari, datoare vinduta si epuizata financiar si psihic, a ajuns la o neagra performanta. Dupa 20 de ani, avem cele mai insalubre locuinte. Izolarea prost facuta, ventilatia inexistenta, incalzirea " dupa ureche ", totul a dus la locuinte care se vor moderne dar sint pline de mucegaiuri si boli de toate natiile.
Din pacate acesta este nivelul de cultura si de educatie.
Vedeti cum se ajunge de la o izolatie la educatie? Simplu, dar toate au legatura.
Scrieti pe net " mucegai in casa " si veti ramine uimit cite rezultate apar...
( adolf )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Polistirenul expandat se poate monta si in interior si in exterior. depinde de concentratia de granule pe cm patrat. in interior se monteaza cu o concentratie de granule mai mica. pe exterior se monteaza cu o concentratie de granule mai mare ca este mai rezistent. dar pentru a beneficia de spatiu se recomanda in interior polistiren extrudat de 2, 5 sau 3 cm. e mai scump dar merita si depinde si la ce etaj stai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Polistirenul expandat se poate monta si in interior si in exterior. depinde de concentratia de granule pe cm patrat. in interior se monteaza cu o concentratie de granule mai mica. pe exterior se monteaza cu o concentratie de granule mai mare ca este mai rezistent. dar pentru a beneficia de spatiu se recomanda in interior polistiren extrudat de 2,5 sau 3 cm. e mai scump dar merita si depinde si la ce etaj stai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune pe exterior, e mai practic, foloseste polistiren de 8cm grosime si peste 15 kg pe metrul cub, uzual e eps70, de 15 kg per metrul cub, dar ai grija sa cumperi ceva mai de firma, ca firmele de duzina nu respecta ce spun pe eticheta

| mon@29 a răspuns:

Iil pai monta si exterior si interior. dar exista dezavantaju ca daca il bagy interior se micsoreaza spatiu.eu am exterior

| Madalin a răspuns:

Unde vrei tu!

| Vlad132 a răspuns:

Si una si alta dar are mai multa eficineta daca este in exterior si plus daca il pui in casa iti mai micsoreaza spatiul