| danyelutz a întrebat:

Salut am o pompa submersibila cu fotor și vreau sa o pun în regim hidrofor. Ii iau și un press control, vreau sa știu dacă merge asta cu fotor sa o controleze press tatu adică sa se oprească singura când închid robinetul

Răspuns Câştigător
| KKronstadt a răspuns:

Da, va merge. Flotorul da comanda pompei atunci cand apa este peste nivel, iar presostatul va taia comanda atunci cand presiunea este in barem. Flotorul va actiona si ca protectie, taind comanda pompei, atunci cand apa este sub nivelul de absorbtie, ca sa nu functioneze in gol. Nu uita sa montezi o supapa de sens la iesirea apei din pompa, altfel se va dezamorsa instalatia. Succes.

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Ala daca nu ma insel se numeste flotor, nu fotor, asta daca ne-am gandit amandoi la aceiasi chestie. Daca o folosesti la instalatie, nu cred ca se operste singura, trebuie modificat ceva la acel flotor, dar sincer nu m-am gandit ce anume.Treb sa stii cum functioneaza acel flotor si apoi sa stii ce ai putea modifica.
Am vazut in Cipru aia au ridicat sus rezervoare unde duc apa, dar au montat la acel rezervor si o pompa electrica, insa desi am vazut-o de aproape nu am fost asa de curios cum functioneaza.
Pompa asta ce spui tu nu cred ca o poti face sa functioneze.Inchizi robinetu si? Pompa functioneaza numai cand flotoru sta intins, deci daca flotorul sta intins va functiona tot timpul.
Trebuie sa cunosti cum functioneaza acel flotor, stiu sigur ca este pe baza de un curent de nu stiu cat, in sf deci afli exact cum functioneaza sil conectezi apoi la teava principala, la stiu si eu un fel de intrerupator, care sa fie actionat de circulatia apei in conducta.Cnd ai robinetii inchisi apa nu circula, deci intrerupatorul ala sa deschida circuitu si pompa sa se opreasca, iar cand apa circula sa inchida circuitu si pompa porneste.
Acolo trebuie umblat zic eu.Alta chestie ar fi cine iti tine tie presiune pe conducte? Deci undeva pe conducta principala ar trebuie montat si o valva foarte etansa cu deschidere doara intr-un sens. Poti monta o valva electrica, aia sigur inchide etans, si sa fie si aia conectat la acel intrerupator actionat de circulatia apei.
laughing Suna ceva mai complicat dar doara pare car fi complicat, dar cred ca se poate face, insa banui ca nu este atat de eficient.Bine chestia merita incercata macar,mai ales daca iti place sa faci chestii de genul asta.
Dar cel mai eficient ar fi sa iti construiesti un turn de apa,calculat la nevoile tale ala e sfant, doar ca probabil te duce ceva mai scump, asta pentru ca trebuie sa si izolezi f bine.Dar ambele chestii merita incercate, macar calculate pe hartie sa vezi la cat te duce costu, apoi vezi si cum functioneaza. Turnu de apa functioneaza sigur. Daca n-ar fi iarna aia atat de geroasa, ar fi foarte simplu de facut.

| xerxes1 a răspuns:

Si rezervorul cu membrana la ce crezi ca foloseste de il monteaza pe toate hidrofoarele?